Perşembe , 7 Nisan 2016
Anasayfa / MAKALELER / Veri Tabanı / SQL Serverda stored procedure kullanımı

SQL Serverda stored procedure kullanımı

Merhaba Değerli Arkadaşlar…. Bu yazımda sizlere SQL Server da Stored Procedure a basit bir giriş yapacağım. Daha önceki Yazımda sizlere Stored procedure un ne olduğunu anlatmıştım.

O yüzden bu yazıyı okumadan önce Stored procedure bilmeyen arkadaşların  bir önceki yazımı okumaları gerekmektedir. SQL Server da yazdığımız Stored procedure ler database serverda saklandığı için güvenliği uygulama katmanında yazmış olduğumuz SQL kodlarından daha güvenli ve daha hızlı olduğundan dolayı sürekli olarak SQL Server da yada Oracle veritabanlarında Stored procedure ları tercih etmekteyiz.

Şimdi Giriş aşamasında bilmeyenler için SQL Server 2005 de Stored Procedure ün nerden açıldığını aşağıdaki resimden gösterdim.

br1

 

Yukarıdaki resimde ki gibi New Stored Procedure a tıkladığımız zaman karşımıza Sistemin Default olarak getirdiği bazı kodlar var.Aslında bu kodları ayrıntılı incelerseniz başlangıç aşamasında Stored procedure yazabilirsiniz.Aşağıdaki resimde New Stored Procedure e tıkladığımızda karşımıza çıkması gereken ekran görünmektedir.

br2

 

Şimdi basit anlamda bir Stored procedure ü yazıp Derleyip sistem üzerinde koştuğumuz zaman vereceği çıktıyı size göstereceğim. Veritabanım da var olan  PersonalInformation tablosunun verilerini Stored Procedure yazarak listeleyecem.

Yukarıdaki Örneğin aynısı bir Stored procedure yazdım ve Stored Procedure mu ismini  sp_KisiListele olarak belirledim. Stored Procedure mun son hali aşağıdaki gibidir.

br3

 

Yukarıdaki örnekte bir Procedure ü Create DDL (Data Definition Language) kodu ile oluşturduk. Create,Alter,Drop vb. DDL komutları nı Stored procedure yazarken çok kullanacaksınız. Create ile bir procedure oluşturulduğu gibi Alter komutuyla da bir stored procedure de yapmış olduğumuz değişiklikleri derleyip değiştirebiliriz. Drop komutuyla da sistemde var olan bir Stored Procedure ü kaldırabilirsiniz.

Şimdi Projeyi f5 tuşuyla derlediğiniz zaman eğer hata yapmamışsanız aşağıdaki gibi Yazmış olduğunuz Stored Procedure nüzün başarılı bir şekilde derlendiğine dair bir mesaj almalısınız.

br4

 

Şimdi yapmış olduğum Stored procedure ü çalıştırıp sonucu görecem.Bunun için yeni bir Query ekranına aşağıdaki kodu yazalım.

br5

Exec komutu + Stored procedure ün adını yazıp f5 e tıkladığınız zaman aşağıdaki gibi PersonalInformation tablosunda var olan verileri listelenecektir.

br6,

Create komutuyla yeni bir Stored procedure oluşturduğumuz gibi Alter komutuyla aynı Stored Procedure ümüzün işlevini değiştirip 180251 nolu Salih Deveci kaydını Silecez. Yazmış olduğumuz Stored Procedure ümüzü aşağıdaki gibi değiştirecez.

br7

Yazmış olduğumuz Stored Procedure ü Exec SP Adı ve Varsa Parametre komutuyla Aşağıdaki gibi çalıştıracaz.

br8

Uygulamayı f5 ilr Execute ettiğimiz Zaman PersonalInformation tablosundaki 180251 numaralı Salih Deveci kaydın silindiğini görecez.

br9

Son olarak yazmış olduğumuz basit SP yi sistemden Drop komutuyla silelim. Öncelikle Yazmış olduğumuz sp_KisiListele adlı Stored procedure ü database deki yerini görelim.

br10

Yukarıda da belirttiğim gibi Database Server üzerinde var olan bir Stored Procedure ü silmek için Drop PROC <SP Adı> komutunu kullanacağız.

br11

Bu komutu Execute ettikten sonra Database Server a gidip bakıyoruz ve aşağıda göründüğü gibi sp_KisiListele adlı Stored Procedure müz sistemden silinmiştir.

Uygulamanın çıktısınıda verdikten sonra bu yazımın sonuna geldiğimi belirtmek isterim. Bu yazıda kısaca SQL Server 2005 de Bir Stored procedure ün nasıl hazırlandığını gösterdim. Stored Procedure ile alakalı temel bilgileri bildiğinizi varsayarak anlattım. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle Esen Kalın…!!

Mehmet Salih Deveci

 

Mehmet Salih Deveci

Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2011 yılında mezun oldu. C#, ASP.NET ve Oracle, SQL Server Veritabanları Teknolojileri Alanlarında Çalışmalarını Sürdürmektedir. Şuan Türk Telekom A.Ş de Veritabanı Yöneticisi olarak Kariyerini Sürdürmektedir.

Latest posts by Mehmet Salih Deveci (see all)

Hakkında Mehmet Salih Deveci

Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2011 yılında mezun oldu. C#, ASP.NET ve Oracle, SQL Server Veritabanları Teknolojileri Alanlarında Çalışmalarını Sürdürmektedir. Şuan Türk Telekom A.Ş de Veritabanı Yöneticisi olarak Kariyerini Sürdürmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*