Çarşamba , 9 Aralık 2015
Anasayfa / MAKALELER / Veri Tabanı / SQL Server’da Backup-Restore İşlemi-2

SQL Server’da Backup-Restore İşlemi-2

Merhaba Arkadaşlar, Bu yazımda SQL Server 2008 de Backup – Restore işlemine devam edeceğim.

Önceki yazımda Backup tiplerini, Recovery model leri anlatmış ve son olarakta SQL Server 2008 de Backup işleminin gerçeklenmesini göstermiştim. Bu yazıda da Backup ı alınan bir Veritabanının tekrardan Restore edilmesini anlatacağım.

Bu yazı önceki yazının devamı niteliğinde olduğu için önceki yazıda Backup aldığım database i şimdi farklı bir instance sıma Restore edeceğim. Ornek instance sa login olduktan sonra Databases -> Tasks-> Restore  adımlarını icra ediyorum.

Yukarıdaki adımları icra ettikten sonra aşağıdaki gibi SQL Server 2008 Management Studio Restore toolu karşımıza çıkmalıdır.

Bu tool üzerinde Backup ın bulunduğu yere gidip restore işlemini başlatacağım. Backup dosyam disk üzerinde olduğu için From Database değilde From Devices check box ını aşağıdaki gibi seçtim. Burda gelen menüde aşağıdaki gibi Add seçeneğini tıklayıp resimde yan menüde görüldüğü gibi AdventureWorks.bak dosyasını disk üzerinde koyduğum yeri seçiyorum.

 

Backup dosyamızı Restore tool una mount ettikten sonra Options kısmına geliyoruz. Options sekmesini Aşağıda görüntüde belirttiğim gibi 3 maddeyle anlatacağım.

 

1.Restore Options kısmında Restore edilirken ne tür opsiyonların olacağını düzenliyoruz. Örneğin ilk tik box da eğer Backup edeceğin veritabanı mevcutsa bu seçeneği eklersen Backup verilerini seçilen veritabanının üzerine yazar.

2.Bu seçenekte Restore edeceğimiz Backup data ve log filelarının disk üzerindeki default bulunacağı yer görülür. Bunu sağdaki buttona tıklayıp değiştirebiliriz.

3.Bu seçenekte commit yememiş transaction ların nasıl restore edileceği belirtiliyor.Duruma göre commitlenmemiş transactionlar ya restore edilir yada restore edilmez yada standby modda restore edilebilir.

Bu opsiyonları belirttikten sonra Restore olduktan sonra Database in adı ne olacak son olarak onu To Database seçeneğinde AdventureWorks olarak belirtiyoruz. Restore tool unda Generate Scripts yapıyoruz aşağıdaki gibi restore işleminin T-SQL kodunu SQL Server Management Studio üretiyor.

 

SQL Server 2008 Restore T-SQL Kodu

RESTORE DATABASE [AdventureWorks] FROM  DISK = N'D:\Data\AdventureWorksBackup.bak' WITH  FILE = 1,
 MOVE N'AdventureWorks_Data' TO N'C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL10_50.MYTESTINSTANCE\MSSQL\DATA\AdventureWorks_Data.mdf',
  MOVE N'AdventureWorks_Log' TO N'C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL10_50.MYTESTINSTANCE\MSSQL\DATA\AdventureWorks_Log.ldf',
  NOUNLOAD,  STATS = 10
GO

Bundan sonra f5 e tıklayıp T-SQL kodunu execute ettiğimizde aşağıdaki gibi restore işlemi başarılı bir şekilde tamamlanmış oluyor. Aşağıda görüntüde görüldüğü gibi Sol tarafta Restore işlemi bittikten sonra Restore olmuş database imiz AdventureWorks adıyla gözükmektedir. Sağ tarafta da çalışan scriptin başarılı bir şekilde gerçekleştiği görülüyor.

 

 

Böylece SQL Server 2008 de Backup Restore yazımın sonuna gelmiş bulunmaktayım. Bir sonraki SQL Server yazısında görüşmek dileğiyle Esen Kalın…

Mehmet Salih Deveci

Veritabanı Yöneticisi

Mehmet Salih Deveci

Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2011 yılında mezun oldu. C#, ASP.NET ve Oracle, SQL Server Veritabanları Teknolojileri Alanlarında Çalışmalarını Sürdürmektedir. Şuan Türk Telekom A.Ş de Veritabanı Yöneticisi olarak Kariyerini Sürdürmektedir.

Latest posts by Mehmet Salih Deveci (see all)

Hakkında Mehmet Salih Deveci

Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2011 yılında mezun oldu. C#, ASP.NET ve Oracle, SQL Server Veritabanları Teknolojileri Alanlarında Çalışmalarını Sürdürmektedir. Şuan Türk Telekom A.Ş de Veritabanı Yöneticisi olarak Kariyerini Sürdürmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*