SQL Server’a Genel Bakış Veri Tabanı

Merhaba Değerli Arkadaşlar, Bu yazımda SQL Server 2008 sürümüne genel bakış atacağız. Bir önceki yazımda genel itibariyle SQL Server ın ne olduğunu anlatmıştım.

Şimdide piyasada kullanılan son sürümüne bir bakış atarak SQL Server 2005 ten sonra Ekstra neler geldi onları ele alalım. Aslında Microsoft Nisan 2012 de SQL Server 2012 yi de Tanıttı ancak bunun piyasada kullanılabilmesi için 6-12 ay kadar süre geçmesi lazım o yüzden kullanımdaki son versiyon SQL Server 2008 R2 dir. Bu yüzden gelen yenilikleri bu versiyona göre anlatıyor olacağım.

sql-server

 

 

SQL Server 2008, 6 Ağustos 2008 de Microsoft tarafından piyasaya sürüldü. Bu sürümde en göze çarpan özelliklerden birisi Veritabanının neredeyse hiç kapanmadan sürekli çalışıyor olması yani sıfıra yakın kapalılık oranıyla çalışıyor olmasıydı (High Availability). Ayrıca SQL Server 2008 de önceki sürüme nazaran resim,video, zaman vsvs gibi yeni veritipleri geldi. Veri tiplerinden en çok göze çarpan ise Spatial data veri tipiydi. Ayrıca Full text Search gibi performans artışını sağlayıp yönetimi kolaylaştıran bir özellik de yine bu sürüm ile tanıtıldı. Aşağıda SQL Server 2008 ile gelen yeniliklerden göze çarpan özelliklerin listesi bulunmaktadır.

 

 1. Enhanced Database Mirroring
 2. Automatic Recovery of Data Pages
 3. Log Stream Compression
 4.  Backup Compression
 5. Database File Initialization
 6. Enhancements to Failover Clustering
 7. Hot-Add CPU/Hot-Pluggable CPU
 8.  Hot-Add Memory
 9. Transparent Data Encryption (TDE)
 10. Enhanced Auditing
 11. Extensible Key Management (EKM)
 12. Increased visibility into system health
 13. Ability to monitor and optimize performance
 14. Improved SQL Server Management Studio
 15. Peer-to-Peer Topology Wizard
 16. Resource Governor
 17. Policy-Based Management
 18. Plan Freezing
 19. Data Compression

Genel anlamda gelen yenilikler Microsoft un sunduğu aşağıdaki listede bulunmaktadır.

sql-server1

Şimdi Gelen özellikler içerisinde en önemli birkaç özelliği ele aldıktan sonra bu yazıma son vereceğim.

High Availability

Bu özellik yukarda da bahsettiğim gibi en önemli göze çarpan özellikti. Veritabanının uzun süre kapanmadan hizmet veriyor olması kullanıcı ve veritabanını yöneten insanlar açısından çok önemli bir özelliktir. Microsoft un High Availability alanında getirdiği teknolojiler aşağıdaki gibidir.

sql-server2

Enhanced Database Mirroring

Database Mirroring olayı Veritabanlarının Erişimini ve kullanılabilirliğini (Availability) artıran ve 2008 ile daha güvenilir bir ortam sunan bir software çözümüdür. Mirroring işlemi sadece Full Recovery Model de olan Database ler için yapılabilir.

sql-server3

Bu özellikle gelen yenilikler aşağıdaki gibidir.

 1. Automatic page repair
 2. Improved performance
 3. Enhanced supportability

Log Stream Compression

SQL Server 2008 ile Database Mirroring Configuration da Anaveritabanından Mirror olacak Veritabanına Log akışı sıkıştırılarak gönderilir. Log akışlarını sıkıştırmak performans artışına sebep olur. Log kümelerinin sıkıştırılarak Mirror yapılacak veritabanına gönderilmesi Network Bant genişliğini de etkiler. Burda Network performansı önemli bir rol oynadığı için Log kümelerini Compress etmek çok faydalıdır.

Log Stream Compression, ana veritabanından mirror olacak veritabanına Log kümelerini sıkıştırarak yollarken normale göre daha az  Network paketlerinden yararlanarak veri aktarım işlemlerini gerçekleştirir bununla beraber çok efektif bir işlem yapmış olur.

 

Backup Compression

2008 ile gelen Backup Compression özelliği pahalı ve zaman maliyetli olmasına rağmen daha az Disk giriş çıkışı ve daha az depolama alanı sağlamasıyla beraber de önemli bir özellik haline gelmiştir. Ayrıca bu şekilde alınan Backuplar çok hızlı koşmaktadır.

 

Enhancements to Failover Clustering

Failover Clustering Özelliği bütün SQL Server Instance ları üzerinde High Availability özelliğini sunan bir yazılım çözümüdür. 2005 sürümünde 8 Node da kadar olan Desteği 2008 sürümüyle beraber 16 Node a kadar Yükseltilmiştir.

sql-server4

sql-server5

Transparent Data Encryption (TDE)

SQL Server 2008 ile beraber gelen TDE özelliğiyle beraber bütün Veritabanları, Log Dosyaları ve Data dosyalarını Uygulama yazılımına gerek duymaksızın güvenli bir şekilde Şifrelemektedir. TDE nin en büyük yararlarından biri  Yetkisiz kullanıcılarında Backupları Şifreleyerek Kullanabilmeleridir. Backup çalınsa dahi Şifreleme Key i instance üzerinde saklandığı için sadece o İnstance üzerinde Backup kullanılabilir.

 

User interface and tools 

sql-server6

Manageability and scalability

sql-server7

Resource Governor

SQL Server 2008 ile Ölçeklenebilirliği ve önceden sistem yükünü tahmin eden özellikler sunmaktadır. Resource Governor ile DBA kullanıcılara instance üzerinde belirttiğiniz CPU ve Memory kullanma hakkı sunar.

sql-server8

Policy-Based Management

Policy based Management birden fazla SQL Server instance ını yönetmeye yarayan bir sistemdir. Policy based management SQL Server İnstance larını Standartlaştırma problemlerinin üstesinden gelen bir Araçtır. Bu yöntemle Stored Procedure ler ve diğer objeler üzerinde isim belirlerken yada diğer adlandırmalarda kısıtlamalar felan getirmektedir.

SQL Server 2008 ile gelen en önemli özelliklere genel anlamda  değindikten sonra bir yazımın daha sonuna gelmiş bulunmaktayım. Bu saydığım özellikler aslında her biri 5-10 yazıda anlatılacak özelliklerdir. Ben burada özet geçip ilerleyen yazılarımda bunlara değineceğim. Şimdilik Esen Kalın…

Mehmet Salih Deveci

Veritabanı Yöneticisi

http://mehmetsalihdeveci.net/

 

SQL Server’a Genel Bakış
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Yazar Hakkında

Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2011 yılında mezun oldu. C#, ASP.NET ve Oracle, SQL Server Veritabanları Teknolojileri Alanlarında Çalışmalarını Sürdürmektedir. Şuan Türk Telekom A.Ş de Veritabanı Yöneticisi olarak Kariyerini Sürdürmektedir.

  Yorumlar

  Cevap Yaz