Çarşamba , 9 Aralık 2015
Anasayfa / MAKALELER / Veri Tabanı / SQL Server 2008 management Studio’da Clustered Index Oluşturma

SQL Server 2008 management Studio’da Clustered Index Oluşturma

Merhaba Arkadaşlar, Bu yazımda sizlere SQL Server 2008 Management Studio tool unu kullanarak Index oluşturmayı anlatacağım. Index hakkında detaylı bilgi için önceki yazımı okumanızı tavsiye ederim.

O yazıda Index kavramının ne olduğunu örneklerle açıklamış ve Index in nasıl çalıştığını göstermiştim. Bu yazıyı okumadan önce eğer Index hakkında bilginiz yok ise lütfen belirttiğim yazıyı okuyunuz.

Bu yazıyı Database adminlerinden ziyade Yazılımcı arkadaşlara yada SQL Server a yeni Geçmiş T-SQL i bilmeyenler için yazdım. Şimdi adım adım SQL Server 2008 Management Studio toolunu kullanarak Örnek bir tablo oluşturup bu tablo üzerinde herhangi bir column üzerinde Index oluşturmayı göstereceğim.

Burda her zaman ki gibi AdventureWorks database ini kullanacağım. Aşağıdaki gibi öncellikle SQL Server Management Studio yu açıp Test instance ıma bağlanıyorum.

Bundan sonra test olması itibariyle AdventureWorks database inde DBO şeması altında IndexDeneme diye bir tabloyu oluşturuyorum. Aşağıda bunun yapılışı 2 adımda olup resimde birleştirilerek gösterilmiştir.

 

Yukarıda ilk adımda AdventureWorks database inin altında Tables menüsünün üstüne Sağ tıklayıp 1 nolu tarafta da göründüğü gibi New Table diyoruz ardından 2 nolu kısımda görünen ekran gelecek ve buradan da tek tek tablonun column larını ekleyip type larını ayarlıyoruz.

En son tablo tamamlandığında Ctrl-S deyip kaydetmeye çalıştığımızda yine 2 nolu kısımda ki gibi tablonun adının girilmesini SQL Server isteyecek bunu da girip OK dediğimizde AdventureWorks veritabanında DBO şeması altında IndexDeneme adında bir tablomuz olacak.

Bu adımdan sonra Şimdi Tables Sekmesi altında oluşturduğumuz IndexDeneme tablosunu bulup burda + sekmesini tıklayıp Indexes sekmesine sağ tıklayıp New Index deyip aşağıdaki görüntüdeki gibi Index oluşturmaya çalışıyoruz.

Bu yazımda sizlere Clustered Index oluşturmayı göstereceğim için aşağıda görüntüde görüldüğü gibi Index Type ını Clustered olarak seçiyorum. Index name olarak ta ClusteredIndexDeneme olarak belirliyorum.

Bir tabloda Sadece ve sadece 1 tane Clustered Index oluşturulabilir ancak Non Clustered Index ten çok sayıda oluşturulabilir. Bende bu tabloda Id column unu Clustered Index için seçeceğim. Aşağıda görüntüde ki gibi ADD diyerek Clustered Index e Id Column unu ekliyorum.

 

Index in adını, Typeını ve Columnunu belirledikten sonra şimdi Index e ait diğer opsiyonlara bakıyoruz. Options kısmı aşağıdaki gibidir.

 

Yukarıda da görüldüğü gibi Options kısmından Fill factor un set edilmesinden Index in çalışacağı maksimum paralellik derecesinin belirtilmesine kadar yada Index kullanılırken Page lock ları yada Row lock ların kullanılıp kullanılmadığını belirtildiği bir kısımdır.

Şimdi diğer opsiyonlara bakalım. Sol taraftaki menüden aşağıya doğru bakıyoruz. Included Columns sekmesini Clustered Index oluştururken kullanamayacağımız için ona bakmıyoruz şuanda. Included column özelliği sadece Non Clustered Index lerde kullanılan bir özelliktir. Storage kısmı aşağıdaki gibidir.

Yukarıda görülen storage kısmında oluşturulacak olan Index in depolanacağı Filestream in seçildiği belirlendiği bir kısımdır. Aynı şekilde eğer tablonuz Partition yapısına sahipse yada tablo Compression olmuşsa bunlarda bu kısımda belirtilir.

Bu belirtilen Opsiyonlar en çok kullanılan opsiyonlardır bunların içinden bahsedip de anlatmadığım kısımları ilerleyen yazılarda derinlemesine bahsedeceğim. Index için opsiyonlar belirtildikten sonra bu opsiyonlarında içerdiği Index in create scriptini üst taraftan Script kısmından oluşturup execute ettikten sonra Index imiz başarıyla oluşacaktır.

Index scriptini çalıştırdıktan sonra aşağıda görüntüde görüldüğü gibi IndexDeneme Tablosunun altında Indexes kısmının altında ClusteredIndexDeneme adında Clustered Index in oluştuğunu görüyoruz.

 

 

Böylece bir yazımın daha sonuna gelmiş bulunmaktayım. Bir sonraki yazıda görüşmek ümidiyle Esen Kalın…

Mehmet Salih Deveci

Veritabanı Yöneticisi

Mehmet Salih Deveci

Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2011 yılında mezun oldu. C#, ASP.NET ve Oracle, SQL Server Veritabanları Teknolojileri Alanlarında Çalışmalarını Sürdürmektedir. Şuan Türk Telekom A.Ş de Veritabanı Yöneticisi olarak Kariyerini Sürdürmektedir.

Latest posts by Mehmet Salih Deveci (see all)

Hakkında Mehmet Salih Deveci

Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2011 yılında mezun oldu. C#, ASP.NET ve Oracle, SQL Server Veritabanları Teknolojileri Alanlarında Çalışmalarını Sürdürmektedir. Şuan Türk Telekom A.Ş de Veritabanı Yöneticisi olarak Kariyerini Sürdürmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*