Salı , 8 Eylül 2015
Anasayfa / MAKALELER / Veri Tabanı / SQL Server 2008 Management Studio Aracı ve İşlevi

SQL Server 2008 Management Studio Aracı ve İşlevi

Merhaba Arkadaşlar, Bu yazımda sizlere SQL Server Management Studio aracını kısaca tanıtacağım.

Bu Araç hem yazılım geliştirirken bu toolu kullananlara hemde Veritabanı yöneticilerine büyük kolaylıklar sağlamaktadır. SQL Server Management  Studio, bütün SQL Server bileşenlerinin geliştirilmesi, konfigürasyonun yapılması, işletilmesi ve yönetilmesi için entegre bir ortam sağlar. SQL Server Management Studio, Kullanıcılara aşağıdaki tool ları sağlar.

sql-server-management-studio1

 

 1. Activity Monitor
 2. Solution Explorer
 3. Object Explorer, Object Explorer Details, and Object Search
 4. Template Explorer
 5. Query Editor, Intellisense, and T-SQL Debugger
 6. Results window
 7. Registered Servers
 8. Central Management Server
 9. Policy-Based Management
 10. Execution Plan options

SQL Server Management Studio,Transact SQL  ( T-SQL ), Multidimensional Expressions (MDX), XML For Analysis ( XMLA ), Data mining Expressions (DMX) kullanarak Script ve Stored procedure ler yazmak, düzenlemek ve derlemek için geliştirme ortamı sağlar. Ayrıca SQL Server Agent Job larını programlama ve maintanenance planları yönetmek içinde Bazı toollar sunmaktadır.

Activity Monitor

Activity Monitor, SQL Server process leri hakkında ve onların o an koşan instance sı nasıl etkiledikleri hakkında bilgi toplar. SQL Server 2008 ile birlikte Process kullanımını izleme, bekleyen taskları görme, o an sistemdeki Session lar, Yoğun kaynak talep eden query ler ve sistem istatistiklerini görmek gibi bir takım yönetim işlerine yardımcı olur.

sql-server-management-studio2

 

Solution Explorer

SQL Server Management studio üzerindeki bütün SQL Server projelerinin toplamını barındırır. SQL Server projelerini oluşturan Obje ve Şemalar burda oluşturulup yönetilir.sql-server-management-studio3

 

Object Explorer

Object Explorer, Database Engine Instance, Analysis Servis, Integration Service, Reporting Service gibi servislere bağlanmayı sağlar. Sistem üzerindeki bütün kullanıcıları ve sistem üzerindeki objelerin yönetilmesi için bir arayüz sağlar. Genel Olarak Object Explorer ile aşağıdaki işlemler yapılır.

 1. Veritabanı ve Objelerini oluşturma ve yönetme
 2. Veritabanı özelliklerini görüntüleyip güncelleştirme
 3. Veritabanı içeriğini ilerde tekrardan oluşturmak için Script Üretme
 4. Data source oluşturma
 5. Yetki ve izinleri kontrol edip değiştirebilme
 6. Replikasyonu Konfigüre etme
 7. SQL Server Log dosyalarını izleme
 8. SQL Server Agent larını yönetme

 

 1. sql-server-management-studio4

 

Object Explorer altında ki düğümleri tek tek inceleyelim.

Databases: Sistem veritabanları ve Kullanıcıların veritabanlarını ayırt ederek ayrı ayrı yönetilmesine olanak sağlarken Kullanıcıları ve uygulama verilerinin saklanmasını sağlar.

Security: Bu düğüm altında Server Login lerine, Server Rollerine, Linked Server larına, Uzak serverlara erişmek için zemin sağlar.

Server Objects: Bu düğüm altında Backup devices, End points, Linked servers ve Trigger ları oluşturup yönetmeyi sağlar.

Replication: Bu düğüm Replication Publication ları ve Subscription ları oluşturup yönetmeyi sağlar.

Management: Bu düğüm altında SQL Server Log dosyalarını, Database Maillerini, Veritabanı Maintaineance Planları, Policy Based Management, Resource Governor ve Data Collection gibi yönetimsel araçlara erişim sağlar.

SQL Server Agent: Bu düğüm SQL Server Agent Job larını, Alert lerini , Operatörleri, Proxies ve Error loğlarını oluşturmayı ve yönetmeyi sağlar.

 

Genel olarak SQL Server Management Studio da çokça kullandığımız Tool ları kısaca anlatmaya çalıştım. Böylece bir yazının daha sonuna gelmiş bulunmaktayım. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle..

Mehmet Salih Deveci

Veritabanı Yöneticisi

Mehmet Salih Deveci

Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2011 yılında mezun oldu. C#, ASP.NET ve Oracle, SQL Server Veritabanları Teknolojileri Alanlarında Çalışmalarını Sürdürmektedir. Şuan Türk Telekom A.Ş de Veritabanı Yöneticisi olarak Kariyerini Sürdürmektedir.

Latest posts by Mehmet Salih Deveci (see all)

Powered by Starbox

Hakkında Mehmet Salih Deveci

Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2011 yılında mezun oldu. C#, ASP.NET ve Oracle, SQL Server Veritabanları Teknolojileri Alanlarında Çalışmalarını Sürdürmektedir. Şuan Türk Telekom A.Ş de Veritabanı Yöneticisi olarak Kariyerini Sürdürmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>