Pazartesi , 25 Ocak 2016
Anasayfa / MAKALELER / Veri Tabanı / SQL Server 2008 Database Mirrroring-1

SQL Server 2008 Database Mirrroring-1

Merhaba, Bu ve bundan sonraki bir kaç makalemde SQL Server 2008 de database mirroring kavramının ne olduğunu neden kullanıldığını ve SQL Server 2008 de bunun uygulanmasını görsel olarak anlatacağım.

 

Makaleye devam etmeden önce ele alacağım alt konu başlıklarını aşağıdaki gibi belirledim.

1.  Database Mirroring nedir Neden Kullanılır ?

2.Mirroring için öncesi gereksinimler nelerdir ?

3. Database Mirroring Konfigürasyonu ve Gerçeklenmesi.

4. Mirroring Testi ve Monitoring

5.Database Failovering

6.Sonuç

Makaleye devam etmeden önce makale içinde kullanacağım bazı teknik ingilizce terimleri öncellikle açıklamak istiyorum.

Disaster: Felaket, beklenmedik hata ve durumlar için kullanılır

Disaster Recovery: Felaketten durumu Kurtarma ve tekrar hizmet verme

High Availability: Yüksek Erişilebilirlik Maksimum hizmet verme

Principal: Kaynak veritabanını barındıran ana sunucu ve database için kullanılır.

Mirror: Kaynak veritabanının kopyasını tutulacağı sunucu ve database için kullanılır.

Witness: Principal ve Mirror sunucuları izleyerek herhangi bir kesinti anında rollerin değiştirilmesini sağlayan sunucudur.

Endpoint: Her iki sunucunun haberleşebilmesi için ağ üzerinde oluşturulan özel bir Nesnedir.

1.Database Mirroring nedir Neden Kullanılır ?

Database mirroring, beklenmedik bir hata, felaket yada istenmeyen durumlarda felaketten dönme ve yüksek erişilebilirliği (High availability) sağlamak için Microsoft un SQL Server için geliştirmiş olduğu bir çözümdür.

Microsoft ilk olarak SQL Server 2005 ile bu teknolojiyi tanıtmıştır. Dolayısıyla SQL Server 2005 öncesi sürümlerde bu teknoloji bulunmamaktadır. Database Mirroring olayı SQL Server 2005/2008/2008 R2 ile aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

Database Mirroring olayı temelde bir veritabanının farklı bir sunucuda aktif bir kopyası tutularak kaynak veritabanında meydana gelebilecek sunucu hatası, veritabanı bozulması, Disk bozulması  vsvs gibi hatalar sonucu database in servis veremediği durumda mirror sunucuda bulunan mirror database den devam etmek için kullanılmaktadır.

Mirroring olayında ki temel hedef Failover Cluster da olduğu gibi Sıfır veri kaybı, Maksimum düzeyde servis sağlamak ve iş sürekliliği oluşturmaktır. Mirroring teknolojisinin kullanıldığı başka bir alan ise raporlamadır.

OLTP sistemlerde sistem yükünü azaltmak için Raporlama yapan ekipleri mirror database e yönlendirilebilir buda ana sunucudaki iş yükünü azaltacaktır. Tabi bu durum çok aşırı yoğun Transaction alan veritabanların da veritabanını rahatlatmak için geçerlidir. Burda dikkat edilmesi gereken bir şey vardır ki oda Mirror database ancak Snapshot ı alındıktan sonra okunabilir moda gelir bu şekilde raporlama yapılabilir.

2.Mirroring için öncesi gereksinimler

Mirroring olayının gerçeklenebilmesi için minimum olarak bir Principal ve bir Mirror sunucuya ihtiyaç vardır. Witness sunucu kullanmak zorunlu değildir. Eğer Rol değişikliğini manuel olarak yapacaksanız ve bu sizin uygulamalarınız için bir sorun teşkil etmiyorsa kullanmayabilirsiniz.

Witness sunucu otomatik geçiş için gereklidir yani Principal database erişime kapandığında Witness otomatik olarak Mirror database i devreye alır ve Mirror database inin servise açılmasını sağlar. Database mirroring olayının gerçeklenebilmesi için SQL Server Versiyonlarının ve sürüm numaralarının her iki sunucuda da aynı olması gerekmektedir. Ancak Principal ve Mirror sunucularının bu olayı gerçekleştirebilmesi için İşletim sistemlerinin aynı sürüm olması zorunlu değildir.

Diğer taraftan Principal ve Mirror sunucuda mirroring yapılabilmesi için her iki SQL Server ı çalıştıran Service Account ının kesinlikle aynı olması gerekmektedir.

Bu yazımın sonuna gelmiş bulunmaktayım. Bir sonraki yazıda bu yazının devamı niteliğinde olacak ve Database Mirroring Konfigürasyonunu ve gerçeklenmesini SQL Server 2008 de uygulamalı olarak anlatacağım.

Şimdilik esenle kalın….

Mehmet Salih Deveci

Veritabanı Yöneticisi

Mehmet Salih Deveci

Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2011 yılında mezun oldu. C#, ASP.NET ve Oracle, SQL Server Veritabanları Teknolojileri Alanlarında Çalışmalarını Sürdürmektedir. Şuan Türk Telekom A.Ş de Veritabanı Yöneticisi olarak Kariyerini Sürdürmektedir.

Latest posts by Mehmet Salih Deveci (see all)

Hakkında Mehmet Salih Deveci

Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2011 yılında mezun oldu. C#, ASP.NET ve Oracle, SQL Server Veritabanları Teknolojileri Alanlarında Çalışmalarını Sürdürmektedir. Şuan Türk Telekom A.Ş de Veritabanı Yöneticisi olarak Kariyerini Sürdürmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*