Cuma , 26 Şubat 2016
Anasayfa / Şirketler / İDEKON

İDEKON

Datawarehouse Türkiye Ekibi olarak İDEKON şirketinin kurucusu ve yöneticisi Yılmaz Alpdoğan Bey’le röportaj yaptık.Sizler  için sorularımızı içtenlikle cevaplayan Yılmaz Bey‘e , teşekkürlerimizle.

 

yılmazalpdogan

 

 

İDEKON firması hangi alanlarda çalışıyor ne gibi işler yapıyorsunuz ?

 

İDEKON, firma olarak çok genç ancak çalışanları ile çok tecrübeli bir firma. Tamamen İş Zekası ürün ve servislerine odaklanmış ve bu konuda onlarca projeyi başarıyla gerçekleştirmiştir. Temel uzmanlık alanlarımız Veri Ambarı, Yönetim ve Karar Destek Raporları, Gerçek Zamanlı Analitikler, Bütçe ve Planlama, Veri Kalitesi, Anaveri Yönetimidir.

İDEKON, Telekomünikasyon, Parekendecilik, Üretim, Enerji sektörlerinde uzun yıllar IT yöneticiliğinde bulunmuş, ERP ve BI projelerinde görev yapmış yöneticiler tarafından 2013 yılında kuruldu.

İş Zekası konularında müşteri odaklı servis ve çözümlerimiz ile anahtar teslimi projeler ve servis hizmetleri sunmaya devam etmekteyiz.

 

Bu alanda çalışmak isteyen arkadaşlara ne tavsiye edersiniz ?

 

İş Zekası, son yıllarda Türkiye’de de popüler bir çalışma alanı olarak belirmeye başladı. Bu alanda çalışmak isteyen arkadaşların öncelikle veri ambarı, OLAP, OLTP, veri modellemesi gibi temel kavramları çok iyi bilmelerini mümkünse bu konuda birkaç projede bulunmayı ardından da daha ileri analitik uygulamalara ve big data konularına eğilmeleri uygun olacaktır.

Tabi tüm alanlarda olduğu gibi burda da gelişmeleri yakından takip etmek ve katılım sağlamak önemlidir.

 

Sizce bu alanın geleceğin meslekleri arasında gösterilmesinin sebebi nedir ?

 

Şirket veya kurumların operasyonel verileri üzerinden aldığı ve sadece olanı gösteren klasik raporlarla hayatlarını devam ettirmeleri çok zor. Olacakları gösteren, yatırımlarını ve stratejilerini yönetirken hızlı ve doğru kararlar vermeye yardımcı olan teknolojileri kullanmaya ihtiyaçları var. İşte bu noktada İş Zekası devreye giriyor. Ayrıca veri stratejik bir değerdir ve bugünün kurumlarında olmasa da ileride veri uzmanlarının istihdam edileceği muhakkak. Bu uzmanların en önemli görevi veri kalitesinin teminini arttırıcı çözümler bulmak olacaktır.

 

Datawarehouse Türkiye ekibi hakkında düşünceleriniz nelerdir ?

 

DWH’ın çalışmalarını yakından takip ediyoruz. DWH,sektörde önemli bir boşluğu doldurmaya aday. Yurtdışında çok daha yaygın olan bu çalışma modelini Türkiye’de DWH doldurabilecek potansiyele ve sinerjiye sahip diye düşünüyoruz. Sektör uzmanlarının katkılarını arttırmaları çok önemli.

İDEKON olarak bizlerde elimizden geldiğince DWH Türkiye Ekibine katkıda bulunmak istiyoruz.

 

idekon

Yusuf Arslan

Yusuf Arslan

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra kariyerine Datawarehouse-Database Uzmanı olarak devam etmektedir Sitenin kurucusu ve yazarıdır.
yusufarslanbm@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.
Yusuf Arslan

Latest posts by Yusuf Arslan (see all)

Hakkında Yusuf Arslan

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra kariyerine Datawarehouse-Database Uzmanı olarak devam etmektedir Sitenin kurucusu ve yazarıdır. yus[email protected] adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*