Cumartesi , 12 Temmuz 2014
Son Haberler
Anasayfa / MAKALELER / Yazılım / Sharepoint 2010 da Elektronik Tablo Liste Kitaplığı Oluşturma ve Bu kitaplıkta Uyarıları Düzenleme

Sharepoint 2010 da Elektronik Tablo Liste Kitaplığı Oluşturma ve Bu kitaplıkta Uyarıları Düzenleme

Excel belgesinin verilerini sharepointte alıp bu veriler üzerinde özel uyarılar düzenleyebiliriz. Bunu yapabilmek için öncelikli olarak sharepointte Elektronik liste belge kitaplığı oluşturmamız gerekir.

im1

 

im2

 

im3

 

im4

 

Belgeyi Alma işlemi tamamlandıktan sonra alınan excel belgesi açılır ve bize bu belgeden import edilecek alanın seçmemiz beklenir. Aşağıdaki gibi.

im5

 

İmport edilen Excel belgesinin Sharepoint Liste kitaplığına taşınması aşağıda ki gibi olur.

im6

 

Excel verilerini Teminat Uyarı Sistemi Liste kitaplığına import ettikten sonra bu liste kitaplığında hangi kolonlar değiştiğinde veya hangi kolonlada şartlar oluşturulmuşsa şartların yerine gelmesi durumunda kullanıcıyı haberdar edecek uyarı sistemimizi tasarlıyoruz. Bunun için öncelikli olarak seçilen veya oluşturulan yeni kolonlara şartlar tanımlıyoruz.

 

Teminat Uyarı Sistemi Liste Kitaplığında Bitiş Tarihi bugünün tarihinden 30 gün küçük veya eşit Teminatlar için uyarı sisteminin oluşturulması için liste kitaplığında yeni bir kolon oluştup bu kolona şart tanımlarız.

im7

 

im8

 

Oluşturulacak yeni sutun bir alandan yeni bir değer alacağı için hesaplanmış bilgi türünde bir sutun olup geri dönüş değerine sahip olması gerekir. Biz bitiş tarihine 30 gün kala teminatların uyarı vermesini istiyoruz o yüzden geri dönüş değeri bir tarih olacak. Tarih ve Saat.

im9

 

im10

 

Şimdi bitim süresi 30 gün kalan teminatların uyarı sistemini tasarlıyoruz. Bunun için Teminat Uyarı Sistemi Liste kitaplığı için yeni bir görünüm yaratıp bu görüntü için filtre oluşturacağız.

im11

 

im12

 

im13

 

im14

 

im15

 

im16

 

Şimdi bu görüntü için Uyarı ayarlıyoruz.(İş Akışı.)

Share Point Designer ile iş akışımızı aşağıda ki gibi oluşturuyoruz.

im17

 

im18

 

Artık Bitimine son 30 gün kalan teminatlar mail ile ilgili kullanıcılara bildirilecek.

im19

 

Kullanıcı ilgili linke tıkladığın da karşısına ilgili teminat açılacak.

im20

 

Hazırlayan:Güler ONUK

Hakkında Guler Onuk

Bilgisyar Mühendisiyim.BELBIM AŞ.de başlayan sharepoint Developer mesleki kariyerimi THY TEKNİK AŞ de devam ettirmekteyim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>