Cumartesi , 12 Temmuz 2014
Son Haberler
Anasayfa / MAKALELER / Veri Tabanı / RMAN Konfigurasyonu Hakkında Özet Bilgi

RMAN Konfigurasyonu Hakkında Özet Bilgi

Aslında RMAN ile ilgili uzun bir süredir yazmak istiyordum notlarımı ancak toparlayabildim. Bu yazımda Rman’ in genel özelliklerinden, çalışma mantığından,hangi ihtiyaca göre nasıl kongiure edimesi gerektiğinden kısacası temel bir takım genel özelliklerin den bahsedeceğim. Bundan sonraki Rman ile ilgili yazılarımda ise spesifik olarak bazı özel (disaster durumlarında) ne yapmamız gerekeceğinden bahsetmeye çalışacağım. Öncelikle Rman’ in temel konfihurasyonların yer aldığı Show All komutu ile başlamak istedim. Show all’ daki her bir parametrenin ne olduğunu ifade ettikden sonra yine temel olması açısından database’ in backupının farklı şekillerde (full, datafile,sadece archivelog, .. vs) nasıl alabileceğimizden bahsetmek istiyorum. Show All’ ile parametreleri nasıl configure edebildiğimizi anlatırken olabildiğince en az iki örnek vermeye çalışacağım.

SHOW ALL ; 

Retention Policy : 
Bu parametre alınan backupların ne kadar süre ile saklanacağının set edildiği parametredir. Retention parametresi iki şekilde set edilebilir; Birincisi RECOVER WINDOW opsiyonu, bu parametre ile alınacak olan backupların ne kadar gün sonra expire olacağı belirtilmektedir. Yani kaç gün geriye dönmek istiyoruz sorunun cevabı bu parametrede yatar.. İkinci yöntem ise REDUNDANCY parametresi buradaki mantık ise kaç günlük backup tutmak istenildiğinin set edildiği parametredir. Her iki parametredede set edilen değerin veya adedin dışında kalanlar tüm backupların statüsü obsolete olarak işaretlenecektir. Dolayısıyla silinmesi durumunda problem teşkil etmeyecek backuplar olarak düşünebiliriz.

Recover Window Opsiyonu ile Retention Politikasını Belirlemek İstersek ;
CONFIGURE RETENTION POLICY TO RECOVERY WINDOW OF 5 DAYS;

Redundacy Opsiyonu ile Retention Politikasını Belirlemek İstersek ;
CONFIGURE RETENTION POLICY TO REDUNDANCY 5;

Backup Optimization;
Bu parametrenin default değeri OFF olarak set edilmiş gelir. ON yapıldığında, Rman backup alırken backupın bir noktasında hata verip fail olursa, bir sonraki backupa fail olduğu yerden yani kaldığı yerden devam edecek şekilde başlamaya çalışacaktır. OFF olduğunda ise her seferinde (bir önceki backupın durumuna bakmaksızın) baştan başlayacaktır. Backupların günlük olarak takip edilmesi genelde kabul gören bir durumdur yani dün yaşanan bir fail olma durumundan bağımsız olarak bugünün backupının alınmaya çalışılıyor olması manage etme anlamında da daha kolay olacaktır.

CONFIGURE BACKUP OPTIMIZATION ON;

Default Device Type; 
Rman backuplarının diskemi yoksa type’ mi alınacağının set edildiği parametredir.

CONFIGURE CONTROLFILE AUTOBACKUP FORMAT FOR DEVICE TYPE DISK TO ‘E:\rman\%F’;
CONFIGURE DEFAULT DEVICE TYPE TO DISK;
CONFIGURE DEFAULT DEVICE TYPE TO SBT;

Control File Autobackup ;
Rman’ e her backup alınırken control file’ in ve spfile’ inde her seferinde backupının alınıp alınmamasının set edildiği parametredir. Database’ in structure’ nın sürekli olarak değiştiğini düşünürsek (datafile ekleme, drop etme, rename file vs. nedenlerden dolayı) her backup ile alınması kritik önem taşır.

CONFIGURE CONTROLFILE AUTOBACKUP ON;
CONFIGURE CONTROLFILE AUTOBACKUP FORMAT FOR DEVICE TYPE DISK TO ‘E:\Rman\%F’

Control File Autobackup Format ;
Rman’ e backup alınırken control file’ in backupının adının ve backupın alınacağı pathini farklı olacak şekilde set edildiği parametredir. (bu parametre control file autobackup on olduğunda anlamlı olacaktır)

CONFIGURE CONTROLFILE AUTOBACKUP FORMAT FOR DEVICE TYPE DISK TO ‘%F’;

Parallelism ;
Kullanılan sunucu üzerinde birden fazla backup device, tape ünitesi, disk veya multiple CPU var ise RMAN’ e backupı alırken bu kaynakları paralel olarak kullanmasının set edildiği parametredir. Performans açısından son derece önemli bir parametredir, sunucu üzerinde yeteri kadar kaynağınız var ise kullanılması kesinlikle önerilir.

CONFIGURE DEVICE TYPE DISK PARALLELISM 8 BACKUP TYPE TO BACKUPSET;
CONFIGURE DEVICE TYPE DISK PARALLELISM 8 BACKUP TYPE TO COMPRESSED BACKUPSET;
CONFIGURE DEVICE TYPE DISK PARALLELISM 8 BACKUP TYPE TO COPY;

Data file Backup Copies;
Rman’ e alınan backupın kaç tane copyasının oluşturulacağının set edildiği parametredir. Ancak bu parametrenin set edilmesi ile backupın alındığı ortamda tahmin edileceği üzere daha fazla free alana ihtiyaç olacaktır. Ayrıca backupın süresindede bir artışa yol açacaktır.

CONFIGURE DATAFILE BACKUP COPIES FOR DEVICE TYPE DISK TO 2;
CONFIGURE DATAFILE BACKUP COPIES FOR DEVICE TYPE SBT_TAPE TO 1;

Archive Log Backup Copies; 
Mantık olarak datafile backup copies parametresine benzer, burada da işlemi archive loglar için uygular.

CONFIGURE ARCHIVELOG BACKUP COPIES FOR DEVICE TYPE SBT_TAPE TO 1;
CONFIGURE ARCHIVELOG BACKUP COPIES FOR DEVICE TYPE DISK TO 1;

Maxsetsize; 
Alınacak olan backupların size’ ında bir kısıtlama yapılmak istendiğinde bu parametre set edilir. Örneğin tün backup parçalarının 10gb ‘ı geçmemesi istenebilir. Default değeri Unlimited olarak gelir.

CONFIGURE MAXSETSIZE TO 10 G;
CONFIGURE MAXSETSIZE TO UNLIMITED; # default

Encryption for Database ;
Backup dosyaları create edilirken, içerisinde character stringleri içerecek şekilde data file’ leri saklar. Bu parametre ile saklanan bu veriler bir anlamda bozuk bir formatta saklanılmasının set edildiği parametredir.

CONFIGURE ENCRYPTION FOR DATABASE OFF; # default
CONFIGURE ENCRYPTION FOR DATABASE ON;

Encyption Algoritma ;
Backupların encripted olarak alınmasına karar verilmesi durumunda, uygulanacak olan encrption level’ ının set edildiği parametredir. Aşağıdaki level’ larda encription yapılabilir;

AES128 AES 128-bit key
AES192 AES 192-bit key
AES256 AES 256-bit key
CONFIGURE ENCRYPTION ALGORITHM ‘AES128′; # default

Compression Algoritma ;
11g ile gelen yeni bir parametredir. Compress olarak alınan backuplar için compression yönteminin set edildiği parametredir. İki farklı şekilde set edilebilir;

Compression yöntemlerini aşağıdaki sql ile select edebilirsiniz;

SELECT algorithm_name, algorithm_description
FROM v$rman_compression_algorithm;

High Compression (BZIP2)
CPU Efficiency (ZLIB)

CONFIGURE COMPRESSION ALGORITHM ‘ZLIB’;

Snapshot Control File Name ;
Snapshotı alınan control file’ in hangi isimler alınması istenildiğinin set edildiği parametredir.
CONFIGURE SNAPSHOT CONTROLFILE NAME TO ‘E:\Rman\ sncfprod.ora’;

Archivelog Deletion ;
Archive moddaki database’ in rutin işleyişi sonrasında oluşan archivelogların silinmesi işininde bir schedule bağlanması ciddi önem taşımaktadır. Bu schedule edilme işlemi için bu parametrenin özellikle set edilmesine gerek yoktur. Günlük almış olduunuz backupın içerisine ekleyeceğiniz bir satır ilede rutin olarak silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Defaultta bu parametre set edilmemiş olarak gelir. Bu parametre üzerinden silme işlemini gerçekleştirmek isterseniz kullanımı ile ilgili örnekleri aşağıda bulabilirseniz;.

CONFIGURE ARCHIVELOG DELETION POLICY TO BACKED UP 2 TIMES TO DISK;
CONFIGURE ARCHIVELOG DELETION POLICY TO NONE; (parametreyi kaldırmak için)
CONFIGURE ARCHIVELOG DELETION POLICY TO APPLIED ON STANDBY; (DG kullanılıyor ise)

Rman konfigurasyonlarındaki son durumu database’ den select etmek istersek V$RMAN_CONFIGURATION view’ inden faydalanabiliriz. BU view üzerindende şu anki rman konfigurasyonunu sorgulayabiliriz.

Rman ile ilgili bundan sonraki yazılarımda nasıl kullanıldığından biraz bahsetmek istiyorum.

Hakkında Kamil Turkyilmaz

1979 Tokat/Zile doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi 1997 - 2001 mezunuyum ancak 1998 yılından itibaren IT sektöründe, 2000 yılından bu yanada Oracle üzerine çalışmaktayım. 2005 yılına kadar oracle database'i üzerine yazılmış olan kimi uygulamalara software support hizmeti, sonrasında ise oracle veritabanı yöneticiliği olmak üzere yaklaşık 12 yıldır sektör içerisindeyim. Oracle' ın hemen hemen tüm ürünlerinin kurulumu, konfigurasyonu, yönetimi konusundaki çalışmalarıma özel bir bankada oracle dba olarak devam etmekteyim. Aynı zamanda kimi bilişim sitelerinde yazarlık yapıyorum, bunun yanısıra bu alandaki deneyim ve tecrübelerimi daha fazla kullanıcıyla paylaşabilmek adına bir de oracle blog yazarıyım.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>