Çarşamba , 30 Aralık 2015
Anasayfa / MAKALELER / Veri Tabanı / Oracle Mimarisi’ne Giriş-2

Oracle Mimarisi’ne Giriş-2

Oracle Server : Veritabanındaki tüm dosyaları, arka plan prosesleri v.b yapıların tutulduğu sistemin adıdır. Bir veya birden fazla database I barındırır. Açıkçası herhangi bir server makina üzerine kurulan sistemdir.

Oracle Instance : Her veritabanı için bir örnek oluşturulur. Veritabanı dosyaları, arka plan prosesleri ve memory yapılarının barındıldığı katmandır. Veritabanı her açıldığında açılır ve kapatıldığında otomatik olarak kapatılır. İleride bileşenlerin detayına inildiğinde bu kavramlar daha anlaşılır olacaktır.

Oracle Database : Database dediğimiz kavram ise tüm hayati bilgilerimizi içinde muhafaza eden ,gerekitğinde ulaşabildiğimiz İnsatnce ve Server’ın bir parçasıdır.

Şimdi bu yapılara daha detaylı bakacak olursak;

ORACLE SERVER

Oracle server, bizzat makine üzerinde çalışan yapıdır. Biz bu makineye bağlanarak Oracle veritabanını kullanır ve ilgili işlemleri gerçekleştiririz.

Client-Application Server-Server: (Three-tier) Kullanıcılar kendi bilgisayarlarından Application Server’a erişirler buradan yapılan ayarlama ve yetkilendirme ile Database’e erişim sağlanabilmektedir.

Client-Server: (Two-tier) Kullanıcılar kendi bilgisayarlarından direk olarak uzaktaki veritabanına erişebilmektedirer.

Host-Based: Bu yapıda ise kullanıcılar kendi bilgisayarlarından direk kendi makinelarında kurulu olan veritabanına ulaşabilmektedirler.

ORACLE INSTANCE

Bahsettiğimiz gibi veritabanını her açtığımızda otomatik olarak başlar. Bu yapı, Memory ve Proses kısımlarının tamamını oluşturmaktadır. Bu oluşum ileride anlatılacak olan SGA ve PGA vasıtasıyla gerçekleşir. Client tarafından herhangi bir user Oracle Server ile iletişime geçtiğinde, otomatik olarak bir session oluşturulur.

ORACLE DATABASE

Oracle Database dediğimiz kavram ise sistemde bilgilerimizin tutulduğu file’lar topluluğudur

Şekilde görüleceği gibi 3 tip file yapımız vardır.

Data files : Sistemle alakalı verileri barındırır. Örnek olarak tablo,view, index gibi şema nesneleri bu yapı bünyesindedir.

Redo log files : Bu dosyalar yapılan transcation’ ları barındırır. Commit edilmiş edilmemiş bilgilerin hepsi bu yapıda saklanır.

Control Files : Bu dosyalar veritabanının genel yapısını tutar. Örnek olarak, tablespace’ların uzunluğui adı, yapısı gibi veritabanını ilgilendiren her yapının saklandığı yer burasıdır.

Parameter Files : Sistemin optimum verimle çalışması için gerekli olan parametreleri barındırır. SPFILE ve PFILE olarak iki versiyonu vardır.

SPFILE : (ServerParameter Files) kullanıcının müdahale edemediği parametreler barındırılır.

PFILE : (Parameter Files) kullanıcının üzerinde değişiklik yapabileceği parametrelerden oluşur.

Archived Log Files : Belli bir büyüklük seviyesine gelmiş redo log’ların arşivlenmiş şekilleri tutulur.

Muhammet Ucar

2005 Selçuk Üniversitesi Teknik eğitim Fakültesi Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliğinden mezun olduktan sonra İstanbul 'da yaşamaya başladım. 2009 yılından beri Oracle yönetimsel anlamda çalışıp makale paylaşımı yapmaktayım. OCP 11gR2 ve OCA 11gR2 sertifikalarına sahibim. Daha çok kişisel projelerde çalıştım. Free Veritabanı Danışmanlığı ve Eğitmenliği yapıyorum.

Latest posts by Muhammet Ucar (see all)

Hakkında Muhammet Ucar

2005 Selçuk Üniversitesi Teknik eğitim Fakültesi Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliğinden mezun olduktan sonra İstanbul 'da yaşamaya başladım. 2009 yılından beri Oracle yönetimsel anlamda çalışıp makale paylaşımı yapmaktayım. OCP 11gR2 ve OCA 11gR2 sertifikalarına sahibim. Daha çok kişisel projelerde çalıştım. Free Veritabanı Danışmanlığı ve Eğitmenliği yapıyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*