Cumartesi , 16 Mayıs 2015
Anasayfa / MAKALELER / İş Zekası / Oracle BI’da Variable Tanımlanması

Oracle BI’da Variable Tanımlanması

Oracle BI’da Variable tanımlayarak raporlarımızı istediğimiz başlangıç filtrelerini ekleyebiliriz.

Oracle BI ‘ da Variable Tanımlaması

Son 2 gününe bakacağımız  bazı  BI raporlarımızda listelenecek  veri çok fazla olabilir. Rapor sayfamızı açar açmaz bütün yıla hatta yıllara ait  verilerin gösterilmeye çalışılması  raporumuzun geç açılmasına neden olur. Sayfayı açar açmaz  son 2 günün verisini çekerek hem işimize yarayacak olan verilere direkt ulaşmamızı  hemde raporumuzun daha hızlı önümüze gelmesini sağlayacak olan filtreler için değişken tanımlaması nasıl olacağı hakkında bilgiyi paylaşmak istedim. Umarım faydalı olur.

 

Filtre Görüntüsü

 

Filtre ayrıntısı

 

Yukarıdaki resimde filtremizin özelliklerini belirttik.Sunucu değişkenine gerekli değişkenleri yazabilmemiz için öncelikle değişken tanımlamamız gerekir. Oracle Bı Administration Tool-AnalyticsWeb’ten Manage>Variables tıkladıktan sonra aşağıdaki bir ekran karşımıza geliyor.

Variables

 

Menüden Action>New>Reporsitory>Initialization Blocks  ‘a tıklıyoruz.Aşağıdaki pencere karşımıza gelir. Burada değişkenimizin ismini belirleyerek ne kadar sürede bir yenileceğini belirtebiliriz.

InitBlocks

 

Oluşturduğumuz olduğumuz değişkenleri filtrede sunucu değişkeninin içerisine belirterek  raporumuz ilk çalıştığında belirli günler aralığında çalışmasını sağlarız. Bu şekilde rapor sayfamızı açar açmaz bütün yıla ait kayıtların listelenmesi yerine son 2 güne ait kayıtları listeleyerek  hem hız acısından , hemde veritabanımızı yormamız acısından variable kullanımı faydalı olacaktır.

Yusuf Arslan

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra kariyerine Datawarehouse-Database Uzmanı olarak devam etmektedir Sitenin kurucusu ve yazarıdır.
[email protected] adresinden bana ulaşabilirsiniz.
Powered by Starbox

Hakkında Yusuf Arslan

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra kariyerine Datawarehouse-Database Uzmanı olarak devam etmektedir Sitenin kurucusu ve yazarıdır. [email protected] adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>