Perşembe , 7 Ağustos 2014
Son Haberler
Anasayfa / MAKALELER / Veri Tabanı / Oracle Alert ve Trace Dosyaları

Oracle Alert ve Trace Dosyaları

Bu makalemde kariyer hedefi olarak dba olmayi seçen arkadaslara yönelik bir konu paylastim. Dba konularina girdiginizde birçok gez alert ve trace dosyalariyla birebir iletisim halinde olacaksiniz :) çünkü bu dosyalarda veritabani ile ilgili önemli log’lar barindirilir ve dba pozisyonunda olan kisiler bu loglar araciligiyla veritabani sagliginda önemli roller oynayacaklardir.

 

 

ALERT VE TRACE DOSYALARI

Veritabani açilip kapatilirken veya bu asamanin adimlarinda herhangi bir hata durumunda olusan hatanin bilgileri alertSID.log dosyasina yazilir. Bu dosyada veritabani ile ilgili bütün bilgiler vardir. Dosyanin default yeri :

$ORACLE_HOME/rdbms/log

Lokasyonu BACKGROUND_DUMP_DEST parametresi ile belirlenebilir.

BACKGROUND TRACE

Background prosesler yürütülürken olusan hatalar sonucunda olusan dosyalardir. Lokasyonu BACKGROUND_DUMP_DEST parametresi ile belirlenir ve dosyanin formati SID_ProcessName_PID.trc seklindedir. Örnek olarak : db01_lgwr_23845.trc

USER TRACE

User prosessler üzerinde meydana gelen hatalar sonucunda olusan dosyalardir. Bu dosyalarin lokasyonu USER_DUMP_DEST parametresi ile belirlenir ve formati da SID_ora_PID.trc seklindedir. Örnek olarak : db01_ora_23845.trc bir user trace dosyasidir.

User Trace islemi yine bizde parametrelerce belirlenip yürütülebilen bir bilgidir.

Session bazli olarak,

SQL > ALTER SESSION SET SQL_TRACE = TRUE

Komutuyla,

Yada Paramatre file’indan

SQL_TRACE = TRUE yapilarak user trace enable edilebilir.

Hakkında Ogan Ozdogan

Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri 2006 mezunuyum. İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) yüksek lisans mezunuyum. Oracle Türkiye'de Kıdemli Satış Danışmanı olarak çalışmaktayım. 2007 yılından beri Oracle veritabanı yönetimi ile profesyonel olarak ilgilenmekteyim. Oracle Database 11g Administrator Certified Associate ve Oracle Database 11g Administrator Certified Professional sertifikalarına sahibim. Oracle OTN forumlarında ve günlüğümde teknik bilgilerimi paylaşmaya devam etmekteyim. Oracle veritabanı (9i, 10g, 11g) ve Data Guard, RAC, ASM ve RMAN yönetimi konularında çalışmalarıma devam etmekteyim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>