Çarşamba , 9 Temmuz 2014
Son Haberler
Anasayfa / MAKALELER / Veri Tabanı / Oracle 12c ile Gelen Yenilikler -2

Oracle 12c ile Gelen Yenilikler -2

Merhaba,

Bu yazımda Oracle 12c ile başladığım yeni özellikleri anlatmaya devam edeceğim. Oracle 12c de yeni özellik bitmiyor Oracle Corporation ın açıkladığına göre 500 den fazla yeni özellikler biz Oracle kullanıcılarının önüne sunulmuş ve bizler bu özellikleri ne kadar çok bilirsek o kadar işimizi daha kolay ve hızlı yapıyor olacağız.

mm1

http://salihdeveci.wordpress.com/wp-includes/js/tinymce/plugins/wordpress/img/trans.gif

 

 

 

 

 

 

Automatic Data Optimization: Son zamanlarda şirketlerin akıl almaz derecede büyüyen verilerine karşılık Kaynak sağlamak ciddi bir problem haline geldi. Özellikle Yeni Güçlü sunucular ve Storage ünitesini temin etmek şirketler açısından kolay olmuyor çünkü maliyetleri oldukça yüksek. Bir Mühendisten beklenen görevlerden biride kaynakları en optimum şekilde kullanmak ve kaynakların maliyetini ihtiyaca göre azaltmaktır. Ör: RAC(Real Application Cluster) gereksinimi olmayan bir projenin veritabanı için çok iyi analiz etmeden RAC kurmak demek ekstra 2.bir sunucu ve Standalone lisansı yerine RAC lisansı ödemek demektir. Aynı şekilde çok kullanılmayan data ların bulunduğu storage ünitesini düşük maliyetli bir storage ünitesi seçmek yerine pahalı bir storage ünitesi seçmek de şirketler için ekstra bir yük demektir.Storage konusunda Oracle bize yeni sürümüyle beraber optimization işini bizim yerimize yeni getirdiği Heatmap özelliği sayesinde yapıyor ve Storage tasarrufu konusunda bizlere çok yardımcı oluyor. Heatmap haritasının temsili görünümü aşağıdaki gibidir. Buna göre Kırmızı bölgeler sıcak veriyi(Çok sık kullanılan veriler), sarı bölgeler ılık veriyi(orta sıklıkta kullanılan veriler), Mavi bölgeler ise soğuk datayı(Çok nadir kullanılan veriler) temsil eder.

mm2

 

 

 

 

 

Heatmap özelliğinde hangi dataların çok fazla kullanıldığı hangilerin orta sıklıkta kullanıldığını ve hangi dataların çok nadir kullanıldığını Oracle bize sunuyor dolayısıyla biz hiç yorulmadan bu bilgiyi elde edebiliyoruz. Bu bilgi sayesinde storage dan tasarruf edebilmek için Çok kullanılan Sıcak veri dediğimiz verileri belirli poliçeler belirleyerek çok hızlı disk ünitelerine taşıtıp çok nadir kullanılan veriler için yavaş ve ucuz disklere verilerimizi taşıtabiliriz.

Automatic Data Optimization, heatmap de toplanan verilerin kullanım durumuna göre ve bizim belirlediğimiz poliçelere göre Dataları farklı storage ünitesine taşıyabiliyor ayrıca taşıma sırasında bizim isteğimize göre de veriyi aşağıdaki şekilde ki gibi sıkıştırıp o şekilde de depolayabiliyor.

 

mm3 mm4

 

 

 

 

 

 

 

 

Flex ASM: Oracle 11g ile hayatımıza giriş yapan ASM kavramı 12c ile birlikte yeni bir boyut kazandı. FLEX ASM ile birlikte Cluster durumundaki Bir çok sunucuda ASM instance ları ortak olarak cluster konfigürasyonunda çalışabilecek. Böylece herhangi bir sunucu down olduğu zaman ASM Instance sı failover olup diğer bir sunucuda ayağa kalkacaktır. Bu durumun en büyük faydalarından birisi de çoklu sunucunun bulunduğu bir Cluster sistemimizde az sayıda ASM instance sının kullanılacak olmasıdır. Ör: 5 Node luk bir Cluster da 3 tane ASM instance sı çalışıp önceki sürümlerden daha performanslı bir hizmet verebilecektir. Önceki sürümde 5 node luk bir Cluster da 5 tane de ASM instance sı bulunmak zorundaydı bu şekilde ASM instance sayısından da tasarruf edilebiliyor.

mm5 mm6

 

 

 

 

 

 

 

 

Veri Maskeleme: Bu özellik sayesinde daha önce uygulama katmanında hallettiğimiz veri maskeleme işlemini Oracle 12c ile birlikte database katmanında hallediyoruz. Belirttiğimiz poliçelere göre örn: Anne kızlık soyadının 1 ve 3.harfini göster diğerlerini gösterme diyebiliyoruz bu işlemi Oracle 12c bizim yerimize yapıp direk uygulamaya cevap dönebiliyor.

Bir Kolon için Birden Fazla İndex kullanma: Oracle 12c ile birlikte tek bir kolon için bundan sonra birden fazla index kullanılabilecektir. Yani bir kolon için aynı anda B Tree index ve Bitmap index kullanılabilecek buda ihtiyaca göre kullanıcılar için çok güzel bir özellik olacaktır.

User ın Container Database ve Pluggable Database seviyesinde yetkilendirme: Oracle 12c ile birlikte gelen Container database ve Pluggable Database özelliği ile birlikte Oracle oluşturulan bir kullanıcıyı hem Pluggable database seviyesinde yetkilendirme yapıp hem Container üzerinde yetkilendirme yapabilecek. Pluggable database seviyesinde ki yetkilendirme bugüne kadar ki sürümlerde de geçerli olan durumdu ancak yeni gelen özellikle artık oluşturulan kullanıcı container üzerinde ki tüm kullanıcılar için geçerli olabilecektir. Yani 1 container da 5 database bulunuyorsa tek bir create user komutuyla tüm PDB database lerinde verilen haklar ile kullanıcın oluşmuş olacaktır. Aşağıdaki örnekte olduğu gibi bir kullanıcıyı CONTAINER = ALL seçeneği belirterek Container üzerindeki tüm database lerde kullanıcı oluşacaktır ilgili kod aşağıdaki gibidir. Aynı şekilde CONTAINER = CURRENT; diyerek ise tek bir Pluggable database de kullanıcı oluşacaktır.

CREATE USER msdeveci
  IDENTIFIED BY temp_123
  DEFAULT TABLESPACE DATA01
  TEMPORARY TABLESPACE temp CONTAINER = ALL;

      
CREATE USER msdeveci
  IDENTIFIED BY temp_123
  DEFAULT TABLESPACE DATA01
  TEMPORARY TABLESPACE temp CONTAINER = CURRENT;

Container Database ve Pluggable database özelliğini kafanızda canlandırmanız için SQL Server bilenler için bu örneği vereceğim. Bu model her yönyönüyle olmasada bir çok yönüyle SQL Server daki Instance ve Database modeline benzemektedir. Örneğin SQL Server da sysadmin yetkisi Instance üzerindeki tüm database lerde Oracle daki adıyla DBA yetkisine sahiptir. Yani SQL Server da bir kullanıcı oluştururken Server bazlı yetkilendirmelere yaptığın zaman SQL Instance sındaki tüm SQL Database lerinde o kullanıcının ilgili yetkileri bulunacaktır. Bu yönüyle ve bir kaç özellikten dolayı ben Oracle Multitenant özelliğini SQL Server daki Instance-Database ilişkisine çok benzettim yanlış olduğunu düşünenler düşüncelerini belirtebilirler ben kesin aynıdır demiyorum çünkü.

Böylece bu yazımın daha sonuna gelmiş bulunmaktayım. Bundan sonraki zamanlarda vakit buldukça ve öğrendikçe yeni özellikleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim şimdilik Esen Kalın….

Mehmet Salih Deveci

Oracle Veritabanı Yöneticisi

 

 

 

 

 

Hakkında Mehmet Salih Deveci

Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2011 yılında mezun oldu. C#, ASP.NET ve Oracle, SQL Server Veritabanları Teknolojileri Alanlarında Çalışmalarını Sürdürmektedir. Şuan Türk Telekom A.Ş de Veritabanı Yöneticisi olarak Kariyerini Sürdürmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>