Cumartesi , 19 Temmuz 2014
Son Haberler
Anasayfa / MAKALELER / İş Zekası / OLAP Küplerinde ProClarity Kullanımı

OLAP Küplerinde ProClarity Kullanımı

OLAP küpü aracı.. 

Merhaba arkadaşlar,
Çalıştığım  yerde olap küplerini browse etmek için sıkça kullandığımız bir programdan bahsetmek istedim. Proclarity OLAP küpü kullanıcılarının raporlarını kolaylıkla analize etmek için kullandıkları bir programdır. Geleneksel çalışma database’imiz ve küpümüz olan Adventure Works üzerinden anlatmak istiyorum 
Ben bilgisayarımda proclarity 6.3 versiyonunu kullanıyorum. Versiyon değişse de genel mantık aynı olduğundan buradan birkaç ekran görüntüsü ile başlayalım.
Proclarity’yi ilk açınca open cube sayfasında küpün olduğu server adı girilir ve sonrasında listelenen küplerden ilgili küp seçilir ve açılır. Açılan küpte sol kısımda aşağıdaki gibi hierarcy’ ler listelenir.
acly1
Burada sol alt kısımda Rows ve Columns kısmına, raporda  sağ kısımda görülmesi istenilen  dimensionlar veya measure sürüklenir. Ayrıca seçilen hierarcy’ ye çift tıklanıp, belli kriterler seçilerek filtreleme de yapılabilir. Ben burada rows kısmına yukarıdan Sales Channel, columns kısmına ise Product ve Measure sürükledim. Sonrasında da Date dimension’ında kırılımları açtım.
acly2
Date.Calendar içinden time filtresi eklemek istiyorum. Bunun için de seçtikten sonra çift tıklayıp dimension’ın kırılımlarına iniyorum. Açılan kırılımda da aşağıdaki şekilde January 2008’i seçiyorum. Yukarıdaki menu’den apply deyip raporun son şekline bakıyorum. Ayrıca grid şeklinde görünen raporun üzerinde seçtiğim kriterler de görünüyor.
acly3
Kullanıcılar sadelikten daha çok, görselliğe önem verdikleri için biz de bu sade grid raporda değişiklikler yapalımJ Yukarıda menu sekmelerinin altında Timeline var. Buraya tıklayarak yukarıda timeline bazında da raporu görüntüleyebiliriz. Benzer şekilde menu’lerin altında View var. Şuan bizde default olarak grid seçili. Oradan da istenilen şekilde view hazırlanabilir. Örnek olarak Business Charts altından Bar Chart seçiyorum.
acly4
Görünümü de yukarıdaki şekilde oluşturmuş oluyorum. Bu sadece basit bir örnek. İhtiyaca göre istenilen sayıda Rows, Columns seçilebilir ve bu dimension’ların altından istenilen sayıda kırılım seçilebilir. Hızlı kullanım için hazırlanan rapor File menusunden Save Book seçilerek kaydedilebilir. Sonrasında proclarity de aynı raporu baştan oluşturmak yerine kaydedilen .bbk uzantılı dosya açılarak üzerinde değişiklikler yapılabilir. Ayrıca kaydedilen book’ lar Book menu’sunden Show Briefing Book seçilerek sol tarafta da listelenebilir. Bu da kolay kullanım içindir.
acly5
Proclarity kullanımı kolay ve birçok ihtiyaca cevap veren, OLAP küpleriyle ilgili analizlerin yapılmasında yardımcı bir araçtır. Şirketlerde çeşitli analizlerin yapılması için küpleri browse etmede kullanılan bir programdır.

Bir sonraki makalede görüşmek üzere

Hakkında Acelya Albayrak

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Stajlarımı Türk Telekom, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye ve BT Akademi'de yaptım. 2010-2011 yılı Microsoft Student Partner'larındanım.Teknoloji Çözümleri Merkezi'nde (TCM) İş Zekası Danışmanı olarak çalışmaktayım. TCM'e bağlı olarak Citibank'ta projede yer aldım. Şuan da Pfizer BT'de Support olarak danışmanlık yapmaktayım.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>