Cumartesi , 26 Aralık 2015
Anasayfa / Blog / UBIZDER: Uluslararası Bilişim ve İş Zekası Derneği

UBIZDER: Uluslararası Bilişim ve İş Zekası Derneği

UBIZDER, 9 Mayıs 2015 tarihinde 1. Olağan Genel Kurulunu tamamlayarak 20 kişilik ekibi ile faaliyet hayatına başlamıştır. UBIZDER’in faaliyet amaçları aşağıdaki şekilde sıralanabilir: (Ayrıntılı bilgi için  ubizder.org )

Ülkemizde yeni gelişmeye başlayan ve hızla büyüyen iş zekası konusunda çalışan kişileri bir araya getiren bir ağ kurmak
Dernek kapsamında üzenlenen toplantı, panel ve eğitim faaliyetleri ile üyelerini güncel gelişmelerden haberdar etmek.
Belirli periyotlarla basılı dergi, kitap ve dijital yayınlarla Türkçe içerik zenginleştirilmesine yardımcı olmak ve kaynak ihtiyacını karşılamak.
Çeşitli uygulama ve araştırma projeleri ile üyesi olan öğrencilere uygulama alanları oluşturmak, öğrencilere danışmanlık (mentor) hizmeti vererek gerçek projelere adım atmalarını sağlamak ve teorik bilgilerini pekiştirmesini sağlamak.
Çeşitli kurumların ihtiyacı olan ve belirli aralıklarla açmakta olduğu proje başvurularını takip ederek gerek Türkiye gerekse uluslar arası alanda proje takibi ile paydaş kurumlara destek vermek.
UBIZDER’in yukarıdaki amaçlarla koymuş olduğu misyon aşağıdaki şekildedir:

Misyonu: Uluslararası alanda bilişim ve iş zekası alanında çalışan kişileri bir araya getirmek, yeniliklerden haberdar etmek, ihtiyaç duyulan kaynak ve eğitimleri üyelerine sağlamak, toplumu ve her türlü ilgili kurumu bilinçlendirerek ortak projeler geliştirmek.

Vizyonu: UBIZDER, geleceğin bilişim ve iş zekası çalışmalarının şekillenmesinde söz sahibi, bu alanda yetişen gençlere gerekli desteği veren ve toplumun bütün paydaşlarına gerekli bilgilendirmeyi yapan derken olma vizyonundadır.

Hedefler: UBIZDER’in 1. olağan genel kurulu sonucunda 2015 yılı hedefleri aşağıdaki bulunmaktadır. Hedefler ayrıca her çalışma grubu tarafından alt hedeflere bölünmekte ve zaman içerisinde yenilenerek ilave hedefler eklenmektedir:

Bir yıllık periyot içerisinde en az 2 adet yarı akademik dergiyi basarak yayınlamak ve üye ve alanda ilgili kişilere ulaştırmak.
Türkçe kaynak eksikliği olan iş zekası konusunda, ilk defa yayınlanacak en az 100 Türkçe içeriği dijital olarak yayınlamak.
İş zekası ve bilişim alanlarında çalışan kişileri bir araya getirmecek bir üye havuzu oluşturmak ve derneğin tanıtılması amacıyla en az 200 üyeye ulaşmak.
Devlet veya Avrupa Birliği kaynaklı projelerden en az birisini alarak 1 yıl içerisinde tamamlamak ve 2016 yılı için hedef projeleri belirlemek.
Staj arayışı içerisinde olan en az 20 öğrenciye staj imkanı sunan bir proje havuzu oluşturmak, projeleri takip edecek danışman atamak ve başarılı projeleri web sitesi ve katıldığı fuar, kariyer günleri ve bilişim günlerinde duyurmak.
En az 10 adet kariyer / bilişim gününe katılarak üniversite öğrencilerine derneği tanıtmak.
En az 10 farklı üniversitede bilişim ve iş zekası konularında bilinçlendirici konuşma düzenleyerek üniversite öğrencilerine giriş seviyesinde eğitim vermek.

 

Yusuf Arslan

Yusuf Arslan

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra kariyerine Datawarehouse-Database Uzmanı olarak devam etmektedir Sitenin kurucusu ve yazarıdır.
yusufarslanbm@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.
Yusuf Arslan

Hakkında Yusuf Arslan

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra kariyerine Datawarehouse-Database Uzmanı olarak devam etmektedir Sitenin kurucusu ve yazarıdır. yus[email protected] adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*