joomla templates Data Warehouse Türkiye

Mon08082011

Last update07:32:32 PM GMT

Back Yazarlarımız Esra Karahasanoğlu
Esra Karahasanoğlu

Esra Karahasanoğlu

Ankara doğumluyum, Ankara Milli Piyango Anadolu Lisesi'nden mezun oldum ve Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü bitirdim. Daha sonra Boğaziçi Üniversitesi'nde Yazılım Mühendisliği Yüksek Lisansımı tamamladım. Kariyerime Garanti Teknoloji , Datawarehouse ekibinde Yazılım mühendisi olarak devam etmektetyim.

Website bağlantısı: E-posta: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

Çarşamba, 13 Temmuz 2011 12:38

GÖRSEL İŞ ZEKASI

İş zekası çözümleri gün geçtikçe daha profesyonel hale geliyor. Etkili ve açık bir finansal raporlama ya da üst yönetimin etkileneceği sonuçları yaratmak sadece kullandığımız araçların bize sağladıklarıyla sınırlı değil.

Etkileyici sunumlara ulaşmanın en önemli göstergelerinden biri de görsellik. Teknik olarak gösterilen çabalar, görsellikle birleştiğinde gerçekten amacına ulaşmış oluyor. Burada acaba görev iş zekası uygulama geliştiricilere mi düşüyor?  Bu tip kararlar için belirli kısıtlamalar yoksa iş zekası çözümüzü daha zeki bir hale getirmek ve tabir yerindeyse hedefi onikiden vurmak elimizde.

Bu konuda yapılmış çalışmalar çok çeşitli olmakla birlikte Dashboard tasarımı konusunda en kapsamlı araştırmayı yapanlardan biri Stephen Few.  Few,  Information Dashboard Design isimli kitabında durumu aşağıdaki şekilde özetlemiş;