joomla templates Data Warehouse Türkiye

Sun08072011

Last update07:32:32 PM GMT

Back Yazarlarımız Ugur Inal
Ugur Inal

Ugur Inal

1974 doğumluyum. 10 yıldır Oracle benim için bir tutku... Bu süre zarfında yurtiçi ve yurtdışında pekçok kurumsal firmaya Oracle eğitimleri verdim, bununla beraber pek çok firmaya Oracle danışmanlık hizmetlerinde bulundum. 9 yıldır OCP sertifikasına sahibim. 2 yıldır İsviçre'de Executive MBA eğitimine devam etmekteyim ve işim gereği çok sık seyahat ediyorum. Halen uluslararası bir firmada veritabanı katmanında Sr.Oracle İyileştirme Danışmanı olarak görev yapmaktayım. 2 yıldır şube kurucusuda olduğum Türkiye Bilişim Derneği(TBD) Antalya şubesi yönetim kurulu üyesiyim.

Website bağlantısı: http://uguroracle.blogspot.com/ E-posta: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

Oracle 11g sürümü herhangi bir yedek kullanmadan Oracle Net yoluyla veritabanın kopyalanmasına imkan vermektedir. Bunun için kaynak veritabanının açık ve arşiv log özelliği etkin olmalıdır veya temiz bir kapatma sonrasında MOUNT modda açık tutulmalıdır.

Bu yazıda çift düğümlü Oracle 11.2 RAC veritabanının, başka bir sunucuda tekil instance olarak çalışmak üzere kopyalanması işlemini adım adım yapılandıracağız.
Bu yazı "Oracle RAC mimarisinde yük dengeleme" adlı yazımın devamıdır. TAF(şeffaf uygulama yük devri), OCI sürücüsünün çalışma süresi özelliğidir. Çalıştırdığınız uygulamanın başlangıç bağlantısı düştüğü zaman otomatik olarak servise yeniden bağlanmasını sağlar. Yeniden bağlanırken, işlemlerin geri alınmasına rağmen, o an işlem gören SELECT cümlesinin çalışmasını opsiyonel olarak kaldığı yerden devam ettirir. TAF iki şekilde yük devreder: