Change Font Size

Change Screens

Change Profile

Change Layouts

Change Direction

Change Menu Styles

Cpanel
Perşembe, 27 Ocak 2011 23:09

Expert Oracle Database 11g Administration

Yazan&Gönderen  Ali YILDIZ
Bu Öğeyi Derecelendir
(0 Oylar)

Product Description

Sam Alapati’s Expert Oracle Database 11g Administration is a comprehensive handbook for Oracle database administrators (DBAs) using the latest release of the Oracle Database (Oracle Database 11g). All key aspects of database administration are covered, including backup and recovery, day–to–day administration and monitoring, performance tuning, and more. This is the one book to have on your desk as a continual reference. Refer to it frequently. It’ll help you get the job done.

  • Comprehensive handbook for Oracle DBAs. Covers all major aspects of database administration.
  • Tests and explains in detail key DBA commands.
  • Offers primers on Linux/Unix, data modeling, SQL, and PL/SQL.

What you’ll learn

  • Prepare an environment for Oracle. Configure the system. Install the software. Create a database.
  • Monitor your database environment day–to–day with confidence that you will detect and resolve problems before they become emergencies.
  • Get the most out of Oracle Database 11g by taking full advantage of its management features and cutting–edge technologies.
  • Back up your database and be able to recover it if needed.
  • Secure your database, in terms of both regulatory compliance and user management.
  • Troubleshoot and resolve connectivity, network, and performance problems.
  • And more!

Who this book is for

Expert Oracle Database 11g Administration is written for Oracle database administrators who want a comprehensive reference to refer to during their day–to–day work. It’s clearly written in a way that is accessible to both intermediate and beginning administrators. Readers can easily and quickly find the content they need.

About the Author

Sam R. Alapati is an experienced Oracle database administrator who holds the Oracle OCP DBA and the Hewlett-Packard UNIX System Administrator certifications. He currently manages Oracle databases at the Boy Scouts of America National Headquarters in Los Colinas, Texas. Alapati has been dealing with databases for a long time, including the Ingres RDBMS in the mid 1980s. He is also well versed in the Microsoft SQL Server, Sybase, and IBM DB2 database management systems.

 

BUY THIS BOOK : AMAZON

Son Düzenleme Perşembe, 27 Ocak 2011 23:29
Ali YILDIZ

Ali YILDIZ

1986 yılında Denizli'de doğdu. İlk ve orta öğretimini Denizli'de tamamladı. 2005 Yılında Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde Mühendislik eğitimine başladı. Eğitim süresi boyunca bir çok kulüpte aktif olarak görev yaptı. 2009 Senesinde Erasmus Programı dahilinde gittiği Portekizin Coimbra şehrinde İlk Türk Günü etkinliğini organize etti. 2009 yılı sonlarında Girişimci arkadaşları ile birlikte Pusula Akademi Özel Eğitim ve Danışmanlık firmasının kurucu ortağı ve medya ve bilişim yöneticiliğine başladı. Halen daha Pusula Akademi'de çalışmakta. Datawarehouse.gen.tr grubunda kurucu yazar ve editör olarak çalışmakta. Aynı zamanda grubun üniversite organizasyonları ve kurumsal çalışmalarından sorumlu olarak Pusula Akademi bünyesinde çalışmaktadır. Üniversite hayatı boyunca birçok danışmanlık ve yazılım firmasında çalıştı. Sosyal sorumluluk projelerinde aktif sahada ve organizasyon basamağında çalışmalar yaptı. Aktif bir öğrencilik yaşantısı sonrasında kişisel gelişim ve satış pazarlama alanındaki kariyerine devam etti. Üniversite eğitimi süresince kulüpler bünyesinde satış pazarlama , kişisel gelişim ve teknik konularda eğitimler verdi. Halen daha Pusula Akademi ile eğitim organizasyonlarında konuşmacı ve organizatör olarak görev yapmakta.

Website: www.yildizali.com E-posta: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

Yorum yaz

Yorumlarınızı aşağıdaki alana belirtebilirsiniz.

You are here Yardımcı Linkler Kitaplar Expert Oracle Database 11g Administration