Change Font Size

Change Screens

Change Profile

Change Layouts

Change Direction

Change Menu Styles

Cpanel
Perşembe, 27 Ocak 2011 23:03

Oracle Database 11g PL/SQL Programming

Yazan&Gönderen  Ali YILDIZ
Bu Öğeyi Derecelendir
(0 Oylar)

Product Description

Design Feature-Rich PL/SQL Applications

Deliver dynamic, client/server PL/SQL applications with expert guidance from an Oracle programming professional. With full coverage of the latest features and tools, Oracle Database 11g PL/SQL Programming lays out each topic alongside detailed explanations, cut-and-paste syntax examples, and real-world case studies. Access and modify database information, construct powerful PL/SQL statements, execute effective queries, and deploy bulletproof security. You'll also learn how to implement C, C++, and Java procedures, Web-enable your database, cut development time, and optimize performance.

  • Create, debug, and manage Oracle-driven PL/SQL programs
  • Use PL/SQL structures, delimiters, operators, variables, and statements
  • Identify and eliminate errors using PLSQL_WARNINGS and exception handlers
  • Work with functions, procedures, packages, collections, and triggers
  • Define and deploy varray, nested table, and associative array data types
  • Handle external routines, object types, large objects, and secure files
  • Communicate between parallel sessions using DBMS_ALERT and DBMS_PIPE
  • Call external procedures through Oracle Net Services and PL/SQL wrappers
  • Integrate internal and server-side Java class libraries using Oracle JVM
  • Develop robust Web applications using PL/SQL Gateway and Web Toolkit

About the Author

Michael McLaughlin is a professor of Computer Information Technology at BYU-Idaho, the author of Oracle Database 10g Express Edition PHP Web Programming, and coauthor of the previous edition of this book. He has been working with PL/SQL since release 1.

BUY THIS BOOK : AMAZON

Son Düzenleme Perşembe, 27 Ocak 2011 23:28
Ali YILDIZ

Ali YILDIZ

1986 yılında Denizli'de doğdu. İlk ve orta öğretimini Denizli'de tamamladı. 2005 Yılında Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde Mühendislik eğitimine başladı. Eğitim süresi boyunca bir çok kulüpte aktif olarak görev yaptı. 2009 Senesinde Erasmus Programı dahilinde gittiği Portekizin Coimbra şehrinde İlk Türk Günü etkinliğini organize etti. 2009 yılı sonlarında Girişimci arkadaşları ile birlikte Pusula Akademi Özel Eğitim ve Danışmanlık firmasının kurucu ortağı ve medya ve bilişim yöneticiliğine başladı. Halen daha Pusula Akademi'de çalışmakta. Datawarehouse.gen.tr grubunda kurucu yazar ve editör olarak çalışmakta. Aynı zamanda grubun üniversite organizasyonları ve kurumsal çalışmalarından sorumlu olarak Pusula Akademi bünyesinde çalışmaktadır. Üniversite hayatı boyunca birçok danışmanlık ve yazılım firmasında çalıştı. Sosyal sorumluluk projelerinde aktif sahada ve organizasyon basamağında çalışmalar yaptı. Aktif bir öğrencilik yaşantısı sonrasında kişisel gelişim ve satış pazarlama alanındaki kariyerine devam etti. Üniversite eğitimi süresince kulüpler bünyesinde satış pazarlama , kişisel gelişim ve teknik konularda eğitimler verdi. Halen daha Pusula Akademi ile eğitim organizasyonlarında konuşmacı ve organizatör olarak görev yapmakta.

Website: www.yildizali.com E-posta: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

Yorum yaz

Yorumlarınızı aşağıdaki alana belirtebilirsiniz.

You are here Yardımcı Linkler Kitaplar Oracle Database 11g PL/SQL Programming