joomla templates Data Warehouse Türkiye

Thu09082011

Last update07:32:32 PM GMT

Back Çağdaş Kanar
Çağdaş Kanar

Çağdaş Kanar

1985 İstanbul doğumluyum. ODTÜ Endüstri Mühendisliği ’08 mezunuyum.

Yaklaşık 2,5 yıldır Türk Hava Yolları bünyesinde İş Analisti olarak İş Zekası, Veri Madenciliği ve Analitik CRM konuları üzerine çalışıyorum.

THY bünyesindeki ilk kayıp müşteri tahminleme (churn) ve değer bazlı müşteri segmentasyonu projeleri ile birçok farklı CRM projesinde

görev aldım. Kullandığım teknolojiler ve programlama dilleri şunlardır : Oracle PL/SQL , SAS Enterprise Guide , SAS Enterprise Miner, SPSS , Excel VBA . 

Website bağlantısı:

Günümüz pazarlama dünyasında CRM’in ne olduğunu bilmeyenkalmamıştır diye düşünüyorum fakat adetten olduğu üzere yazımıza CRM’in genel bir tanımıyla başlayalım. CRM (Customer Relationship Management ) , Türkçe ifadesi ile de Müşteri İlişkileri Yönetimi , firmanın müşterisini tanıyıp müşterinin beklenti ve isteklerine uygun hizmet veya ürünleri müşteriye ulaştırması ve bunun neticesinde de sürdürülebilir bir birliktelik tesis etme çabalarını içeren bir stratejiler bütünüdür. Bu mekanik tanımımız... Daha canlı bir tanım için ünlü CRM gurusu David Sims’in meşhur bakkal örneğine başvurmak isterim. Sims, Türkiye’de yaşadığı yıllarda yaşadığı semtteki bakkalın müşteri odaklı iş modelini şu şekilde özetliyor :