joomla templates Data Warehouse Türkiye

Mon08082011

Last update07:32:32 PM GMT

Back Home
Pazartesi, 13 Aralık 2010 12:42

Oracle GoldenGate Nedir?

Yazan&Gönderen  Yusuf Arslan
Bu Öğeyi Derecelendir
(2 Oylar)

Oracle'ın yeni tendlerinden GoldenGate nedir nasıl kullanılır ne işe yarar? Bunları çok güzel anlatan bir yazıyı http://www.boraovali.com/?p=532 sitesinden de ulaşabileceğiniz üzere paylaşıyor olacağım

Oracle GoldenGate felaket yönetimi çözümü, kritik iş sistemlerinizdeki sürekliliği sağlamanız için gerekli olan ana ve yedek veritabanı mimarisini oluşturmanız için kullanılan bir teknolojidir. GoldenGate çözümü ana veritabanınızdaki işlemleri yakalayıp, yedek veritabanınıza gerçek zamanlı olarak kopyalar ve yükler. Ana veritabanınızda oluşabilecek herhangi bir donanım ya da yazılım arızası durumunda ise yedek veritabanınız otomatik olarak devreye girer ve kurum içerisindeki işleyişin sekteye uğramadan devam etmesini sağlar. Burada arızanın hemen öncesine kadar üretilmiş ve yazılmış bütün veriler yedek veritabanı içerisinde tutulduğu için tutarlı bir şekilde yedekleme yapılmış olur. Ayrıca yedek olarak tutulan bu veritabanını, performans kazanmak için, raporlama gibi işlemlerde de kullanabilirsiniz. Yedekleme TCP/IP protokolü üzerinden yapıldığı için, Internet omurgası üzerinden de çalışabilmektedir.

 

Desteklediği Veritabanlar

 

Oracle GoldenGate çözümü bir çok farklı veritabanı teknoloji arasında senkronizasyon sağlayabilir. Bu sayede sadece felaket senaryoları için yedekleme değil bunun dışında verinizi bir veritabanından başka bir veritabanına taşımanız gibi ihtiyaçlarda da kullanılabilir. Oracle GoldenGate çözümünün desteklediği veritabanı teknolojilerini aşağıdaki tablo da bulabilirsiniz.

 

Yakalama(Ana veritabanı): Taşıma(Yedek Veritabanı):

- Oracle

- IBM DB2

- Microsoft SQL Server

- Sysbase ASE

- Teradata

- Enscribe

- SQL/MP

- SQL/MX

- Yandaki veritabanlarının hepsi

- Ingres, MySql, HP

- Neoview

- ODBC uyumlu herhangi bir veritabanı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Faydaları

 

Planlanmamış sistem arızalarının önüne geçmenizi sağlayıp, herhangi bir arıza durumunda otomatik olarak ana sistem’den yedek sistem’e geçiş imkânı sunar

Veri kaybının önüne geçmenizi ve hatalı/arızalı verinin izole edilmesini sağlar

Ana ve yedek veritabanınızın düzenli bir şekilde yeniden senkronize eder

TCP/IP üzerinden veri taşıması yapıldığı için iki nokta arasındaki uzaklığın önemi yoktur

Yedek veritabanı raporlama v.b. gibi işlemler için kullanılmasına olanak sağladığı için yatırım geri dönüş faydasını yükseltir

 

goldengate

 

 

Manager: İsminden de anlaşılacağı üzere bu servis Oracle GoldenGate ‘in yönetim servisidir. Hem kaynak hemde hedef sunucularda çalışır. GoldenGate ‘in konfigrasyonu bu servis üzerinden yönetilir.  Örnek; Extract process ‘i tarafından üretilen trail dosyalarını takip edilmesi ve raporlama işlemleri bu servisin yönetimi altındadır. Extract, pumper ve replicat servislerinin çalışabilmesi için Manager ervisinin çalıştırılması gereklidir.  Extract servisi tarafından üretilen trail dosyalarının ne kadar süre saklanacağı vs. bilgileri Manager servisi üzerinden kontrol edilir.

Extract: Kaynak veritabanı üzerinde çalışan bu servis, veritabanında gerçekleştirilen bütün işlemlerin kaydını yakalamakla görevlidir. Bu kayıtları öncelikle Online Redolog (RBA numaralarından çıkartılır) dosyalarından veya  archive dosyaları üzerinden toplanır.

Pumper: Bu servisin görevi Extract process ‘i tarafından oluşturulan trail dosyalarını hedef sunucuya Manager servisi üzerinde tanımlı 7809 portu (TCP/IP) üzerinden göndermektir.

Replicat: Replicat servisi adından da anlaşılacağı üzere, kaynak sunucu üzerinde çalışan Pumper process ‘i tarafından gönderilen trail dosyalarının hedef veritabanına işlenmesinden sorumludur. Gelen trail dosyalarını gerçek zamanlı olarak (online) işletebileceğiniz gibi parametreler yardımıyla belirteceğiniz bir süre vasıtasıyla gecikmeli olarakta işletebilirsiniz.

Collector: Collector servisi GoldenGate ‘in bir background servisidir ve sadece hedef sunucu üzerinde çalışır. Bu servis gönderilen trail dosyalarını işleyerek Replicat servisinin kullanabileceği formata getirilmesinden sorumludur.

 

 

 

Son Düzenleme Pazartesi, 14 Şubat 2011 12:07
Yusuf Arslan

Yusuf Arslan

Oracle Open Source

Tokat/Reşadiye doğumluyum.İlk-orta-lise hayatını Amasya/Suluova ilçesinde geçirdim.Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra kariyerime Turkcell  İş Zekası Test Uzmanı olarak devam etmekteyim. 

Website: arslanyusuf.blogspot.com/ E-posta: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

3 Yorumlar

 • Yorum Bağlantısı Yusuf Arslan Perşembe, 27 Ocak 2011 12:45 Gönderen Yusuf Arslan

  Site ilk açıldıgında joomla bilgimizinde eksikliğinden unuttuğumuz linkler ve paylaşımlar olmuştur.Şimdi düzeltmeleri gerçekleştirdik.Uyarınız için teşekkür ederiz.

 • Yorum Bağlantısı Bora Ovalı Perşembe, 27 Ocak 2011 12:35 Gönderen Bora Ovalı

  Merhaba,

  Yukarıda Goldengate hakkında yayınlanan makale benim tarafımdan boraovali.com adresinde yayınlanmıştır. Konuyla ilgili yazının altına nereden alıntı yaptığınızı belirtirseniz sevinirim. Aksi taktirde bu yazıyı kaldırmanızı rica ederim.

 • Yorum Bağlantısı Neslihan Pazartesi, 13 Aralık 2010 20:58 Gönderen Neslihan

  Hocalardan bahsini duymstum ama yeterli bilgi vermemistiler faydalı bi makale olms elnize saglık

Login to post comments