joomla templates Data Warehouse Türkiye

Tue08092011

Last update07:32:32 PM GMT

Back Home
Cuma, 29 Ekim 2010 20:19

Business Objects Universe Designer

Yazan&Gönderen  Yusuf Arslan
Bu Öğeyi Derecelendir
(0 Oylar)

Universe designer programı ile yeni bir universe oluşturulabilir, değiştirilebilir veya güncelleme işlemi yapılabilir. Designer, özel bir yazılım ile veri tabanına bağlanmak için bağlantılar oluşturmaya izin veren bir bağlantı sihirbazı ile birlikte gelir. Bu yazılım sayesinde birden fazla bağlantı oluşturulabilir fakat bir universe için birtek bağlantı kullanılabilir. Bu bağlantı universe ile birlikte saklanır. Bağlantı ile ilgili bir değişiklik olduğu zaman File menüsünden parameter seçeneklerinde bu bağlantı ile ilgili bilgiler güncellenir.

 


Designer programı databasedeki tabloları ve viewları seçmek için grafiksel bir arayüz sağlar. Bu arayüz sayesinde tabloları veya viewları universe ekleyebilir bu tablolar arasında ilişkileri tanımlayabilir bu tabloların aliaslarını alabilir ve kendimiz databaseden bağımsız olarak tablolar oluşturabiliriz. (Derived table)

Designer rapor kullanıcıların kullanacağı objeler için bir ağaç yapısı oluşturur. Bu ağaç yapısı içinde classlar ve objeler bulunur. Bu objeler rapor tarafına çekildiği anda SQL arka tarafta otomatik olarak oluşturulur. Bu sebeple SQL performansı ve sonuç vermeyecek SQL ler düşünerek objeler oluşturulur.

Designer ile yapılan universeler sadece raporlama amacı içindir başka bir amaç için kullanılamaz. Designer ile yapılan universeler export edildiği zaman diğer kullanıcılar tarafından kullanılabilir export edilmediği müddetçe sadece kendi bilgisayarınızda ve Desktop intelligence için kullanabilirsiniz. Web intelligence için export etme şartı vardır.

Designerı ilk açtığımızda otomatik olarak bir sihirbaz ile karşılaşırız, bu siharbaz programda her girdiğimizde karşımıza gelmesin istiyorsak Menüden tools > Options seçeneklerinden General Page sayfasındaki Show Welcome Wizard seçeneğindeki checkbox temizlenir.

Designer ekranını temel olarak ikiye bölünmüştür. Sol tarafta klaslar ve objeler sağ tarafta ise tablolar bulunur. Tablo görünümleri mouse veya tuş kombinasyonları ile değiştirilebilir. Tablo üzerine çift clikck yapıldığında tablo görümü değişir. Tabloların 3 çeşit görünümü vardır.

1) Sadece başlık bilgilerinin görüntülenmesi

2) Sadece tabloda join yapılan alanların görüntülenmesi

3) Tabloadaki tüm alanların gösterilmesi. Bu şeçenekte tablo altında … çıkar. Biz tabloyu aşağıya çekerek veya sağ tarafa çıkan kaydırma çubuğu yardımı ile tablo içindeki alanları listeleyebiliriz.

Designer ile yaptığımız universe değişikliklerinin rapor kullanıcıları tarafından görülebilmesi için universi export etmeyi unutmamalıyız.

Universe verdiğimiz ad rapor kullanımda çok önemlidir. Eğer Universe adını değiştirirseniz daha önce bu universi kullanan raporlar çalışmaz hale gelecektir.

Universe içerisinde kullanılan tabloların joinlere göre düzenli bir şekilde görünmesi içinArrange Tables butonunu kullanabiliriz.

View list mode butonu ile tüm tabloları, joinler ve contextsleri görebiliriz.

File menüsündeki Parameter seçeneği ile universimize uzun bir isim verebiliriz. Bu isin rapor yapan kullanıcılarda da görünecektir.

Tools>Options seçeneğinden sonra Graphics Menü tabındaki Show Row Countcheck boxını işeretleyerek tablo içerisindeki satır sayını görebiliriz. Bu seçenek seçildiğinde tablomuzda çok fazla kayıt var ise universin açılmasını normalde uzun süreceğini göz önüne almanız gerekir.

Kaynak

Son Düzenleme Çarşamba, 16 Şubat 2011 23:12
Yusuf Arslan

Yusuf Arslan

Oracle Open Source

Tokat/Reşadiye doğumluyum.İlk-orta-lise hayatını Amasya/Suluova ilçesinde geçirdim.Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra kariyerime Turkcell  İş Zekası Test Uzmanı olarak devam etmekteyim. 

Website: arslanyusuf.blogspot.com/ E-posta: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

Login to post comments