Change Font Size

Change Screens

Change Profile

Change Layouts

Change Direction

Change Menu Styles

Cpanel

Duyurular

SAP Türkiye’ye yeni Pazarlama Müdürü

Ericcson Türkiye’de Pazarlama ve Strateji Müdürü  olarak görev yapan Erdem Aksakal, SAP Türkiye’nin yeni Pazarlama Müdürü oldu. Dünyanın en büyük kurumsal yazılım firmalarından SAP, Türkiye kadrosunu genişletmeye devam ediyor. SAP…...
Devamını Oku..
Salı, 14 Aralık 2010 13:47 in Duyrular

IBM'den çevre dostu veritabanı sistemi

IBM'den çevre dostu veritabanı sistemi IBM’in yeni DB2 veritabanı sürümü, veri saklama altyapılarından kaynaklanan karbon salınımını %75’e varan oranda azaltarak, küresel ısınmayla savaşıyor. IBM, yeni DB2 veritabanında yüksek ölçekli sıkıştırma…...
Devamını Oku..
Salı, 14 Aralık 2010 10:01 in Duyrular

Avea BT Sistemleri Uygulama Geliştirme Direktörü Cahit Terzioğlu

Merhaba, ETL süreçlerini ve faydalarını iyi analiz edebileceğimiz bir yazı paylaşıyoruz.Bunun için Avea BT Sistemleri Direktörü Cahit Beyle roportajdan bir bölüm yayınlayalım. Avea BT Sistemleri Uygulama Geliştirme Direktörü Cahit Terzioğlu…...
Devamını Oku..
Salı, 14 Aralık 2010 09:32 in Duyrular

Genel Duyuru

Merhaba  Arkadaşlar, Sitemiz güncellenmekte ve sizden gelen istekler doğrultusunda her gün yeni bir şeyler eklenmektedir. Bundan dolayı sitemize Forum, Video bölümlerini ekledik. Modüllerimizi daha da geliştiriyor olacağız. Sitemizi bloglarınızda link…...
Devamını Oku..
Salı, 14 Aralık 2010 09:10 in Duyrular

Yapı Kredi Bankası DataWarehouse Uygulaması

      "YKB Oracle 8i üzerinde geliştirdiği DataWarehouse uygulamasını yedi hafta içerisinde Sybase IQ ya taşıyarak, on aylık geri ödeme süresi ile yatırım geri dönüş maliyetinde %154 kazanç sağlamış…...
Devamını Oku..
Pazar, 12 Aralık 2010 20:34 in Duyrular

En Çok Okunanlar


Data Dictionary İstatistiğinin Alınması on 24 Haziran 2010, 00.00 by Yusuf Arslan in Oracle
Data Dictionary İstatistiğinin Alınması
Bu yazımda Oracle Database 10g ‘yle birlikte kullanıma sununlan cost-based optimizer (COB) hakkında işinize yarayacak bazı bilgiler vermek istiyorum. Cost-based optimizer uygulamasının asli görevi SYS ve SYSTEM ş
Veri, Veritabanı, Başarılı Veritabanı Uygulamaları İçin Dört Öneri
Hasan Tonguç Yılmaz bey’in Turkcell bloğunda yeralan yazılarını izniyle paylaşıyor olacağız.Öncelikle tanımayanlar için Tonguç Yılmaz kimdir kendi yazılarından tanıyalım.    Liseyi Mu�
Oracle Database 11g Bileşenleri Ve Mimarisi-1
Oracle Database 11g Bileşenleri Ve Mimarisi-1 Bu makalede Oracle Database 11g (Oracle 11g) veritabanı yönetimini öğrenmeye başlayacağız. Makalenin hazırlanış amacı Oracle 11g Administration I OCA sertifika
Oracle 11g BI ile Harita Üzerinde Rapor Oluşturma(Integratıon Mapviews)
BI EE 11 g’nin en büyük özelliklerinden biri MapViewer’dır.  Bu özellik , haritalara yetenek ve görsellik katarak raporlar oluşturmamızı sağlamaktadır.Örneğin dünya çapında bir haritada ülke b
Veriambarı Yazılım Geliştirme Sürecinde Test on 14 Aralık 2010, 09.47 by Yusuf Arslan in Oracle
Veriambarı Yazılım Geliştirme Sürecinde Test
Veriambarı bir organizasyonun elektronik olarak saklanan datasının deposudur.Veri ambarları raporlama ve analizi kolaylaştırmak için dizayn edilmişlerdir. Veriambarları analiz ve ilişkili verilerin sorgulanabildi
Cumartesi, 30 Ekim 2010 21:59

Raporları yapabilmek için Universe oluşturmak

Yazan&Gönderen  Yusuf Arslan
Bu Öğeyi Derecelendir
(1 Oy)

Desktop Intelligence veya Web Intelligence de rapor yapabilmek için muhakkak bir universe ihtiyacimiz vardir. Universe olustururken dikkat etmemiz gereken classlarin, objelerin ve promptlarin son kullanicinin anlayacagi sekilde olmasidir.

Bu yazinin sonunda yeni bir universe olusturmayi, yeni bir veri kaynagi eklemeyi (ODBC), Universe için yeni bir baglanti tanimlanmasini ve Universe için gerekli olan parametre tanimlarini ögrenecegiz.

Universe tanimlayan parametreler

  1. File name: Dosya ismi, Bu ismi sadece Universi kendi bilgisayara yükledigimizde görebiliriz. Max 156 karakter.
  2. Long name: Uzun isim. Desktop Intelligence ve Web Intelligence kullanicilarinin görebilecegi isim.Max 200 karakter. Bu ismi verirken dikkatli olmalidir. CMS sisteminde Universeler bu isimler ile görünür.
  3. Universe Descriptions: Universe açiklamalari. Bu alan opsiyenel bir alandir fakat rapor yapacak kisilere yardimci olmak adina burayi mümkün oldugu kadar açiklayici kullanilmalidir.
  4. Unique System Identifiers: Tekil sistem tanimlayicisi. Bu alan Universe tanimlanip CMS sistemine export edildigi anda system tarafindan verilir.

File Menusünden new seçegi ile veya karsimiza gelen sihirbazda next tusu ile yeni bir universe olusturmaya baslayabiliriz.

Defination tabi: Bu tabta Universenin adini açiklamasini ve baglantisini tanimlayabiliriz.

 

 

 

Name kismina CMS ortaminda görülecek ismi yazabiliriz.

Description kismina bu universeyi kullanacak Desktop Intelligence ve Web Intelligence kullacinilarinin görecegi açiklama alani

Connection: Bu universin kullanacagi OBDC data source asagi ok tusu ile daha önce sistemde tanimladigimiz ODBC kaynaklarindan seçebilecegimiz gibi New seçenegini kullanarak yeni bir ODBC kaynagi olusturabiliriz. ODBC tanimi ile ilgili çok fazla kaynak bulabileceginiz için burada detayli girmeyecegim.


 

Summary Tabi: Bu tabta Universenin olusturuldugu tarih, Son degisiklik tarihi, Kaç kere export edildigi, Designerin kendisi için yazdigi açiklayi not, Universe içindekilerin ozet bilgilerini bulabiliriz.

Created : Universe olusturma tarihi

Modified : Universe son degisiklik tarihi

Revision : Universenin kaç kere export edildigi

Comments: Designerin görebilecegi açiklama. Bu açiklama alani rapor kullanicilari tarafinda görülmez. Eger birden fazla universe tasarlayan kisi varsa bu alani birbirleri ile haberlesme için kullanabilirler.

Statistics : Universe ile ilgili istatistiksel bilgilerin gösterildigi kisimdir. Bu kisimda Class sayisini, obje sayisini, conditions sayisini, tablo sayisini, alias sayisini ve joinlerin sayisini görebiliriz.

Stratajiler tabi: Bu tabta universe içinde kullanilacak objelerin nasil olacagi, joinlerin otomatikmi yoksa ellemi düzenlenecegi ve tablolarin nasil eklenecegi ayarlanabilir.


 

Objects: Universe içindeki tanimlanacak objelerin tablolar içindeki alan isimleri ile ayni olup olmayacagi belirlenir.

Joins: Universe içerisine eklenen tablolarda joinlerin nasil kurulacagi bu tabta belirlenir. Eger joinleri siz kurmak istiyorsaniz default degerde birakaniz.

Tables: Tablolarin universe nasil ekleneceginin belirlenecegi seçenektir.

Kontrol tabi : Bu tabta SQL çalistigi zaman dönecek kayit sayisi, SQL baglanti zaman asimi ve objelere verilecek maksimum uzunlugu belirleyebiliriz.

 

Limit size of result set to 5000 rows : Bu seçenek isaretli ise rapor çalistiginda maksimum 5000 satir (veya degistirdigimiz deger) kadar kayit gelir. Eger çok büyük datalar ile ugrasiyorsaniz bu seçenegi kaldirmanizi öneririm.

Limit execution time to 10 minutes: SQL çalistiginda maksimum kaç dakika çalismasi gerektigini belirleyebilecegimiz seçenektir. Eger ben her halükarda sonuç isitiyorum zaman önemli degil diyorsaniz bu seçenegi kaldirabilirsiniz.

Limit size of long text objects to 1000 characters : Universe içerisindeki objelere verilebilecek maksimum karakter sayisinin ayarlandigi kisimdir.

SQL Tabi: Bu tab en önemli tablardan biridir. Olusacak SQL lerin nasil olusturulacagi burada tanimli parametrelere göre olur.

 

Use of subqueries : Rapor yapilirken subquery kullanilip kullanilmayacagi bu parametre ile belirlenir. Eger burada tiki kaldirisak kullanicilar sun query özelligini kullanamaz.

Eger Universe taniminda birden fazla context kullanacaksak Allow section of multiple contexts seçenegini isaretlemeyi unutmayiniz.

Context yapisi kullanildiginda çoklu SQL kullanilip kullanilmayacagi Multiple SQL statements for each context seçenegi ile belirlenir.

Hesaplanan alanlar için birden fazla SQL kullanilacaksa Multiple SQL statements for each measure kismi isaretlenmedilir.

Cartesian Product kisminda SQL olusturulurken kartezyan çarpim oldugunda nasil davranmasini gerektigini belirleriz. Prevent seçenegi seçili ise sistem kartezyen olusturan sorgulari olusturmamiza izin vermez. Warn isaretli ise kartezyan oldugu bilgi olarak verilir. SQL bilgimiz sayesinde bu kartezyeni engellemek bizim elimizdedir

 

Bu seçenekte SQL olusturulurken kullanacagi parametreler ekrana gelir. Universe ilk olusturulurken bu alan tamamen bostur. Universe kaydedildikten sonra bu alana degerler gelir. Eger SQL olusturulurken join kullanilmiyor where seçeneklerinde islem yapiliyorsa bu kisimdaki Use SQL join parametresini YES yapmalisiniz.

 

 

 

 

 

Son Düzenleme Perşembe, 09 Aralık 2010 12:20
Yusuf Arslan

Yusuf Arslan

Oracle Open Source

1985 Tokat/Reşadiye doğumluyum.İlk-orta-lise hayatını Amasya/Suluova ilçesinde geçirdim.Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra kariyerime Oracle,SAP alanlarında danışmanlık vermek üzere devam etmekteyim. Kullandığım,bildiğim teknolojiler ve diller; SAP BO Oracle BI Applications Oracle Data Mining Oracle BI Reports(http://www.iski.gov.tr/web/statik.aspx?KID=1000717) Oracle Data Integrator Oracle BI Publisher(XML Publisher) Oracle Database 10g Oracle Mapviewer PL/SQL,Java,Oracle JDeveloper,Oracle Forms-Reports,C# Data warehouse process optimization Database system implementation Using encoding for security systems Software development, test and deployment Presentation and communication skills Bu adreslerden de bana ulaşabilirsiniz, [email protected] https://datawarehouse.gen.tr/ http://www.arslanyusuf.blogspot.com/ http://yusufarslaneng.blogspot.com/ http://twitter.com/yusars http://tr.linkedin.com/pub/yusuf-arslan/27/35b/57b

Website: arslanyusuf.blogspot.com/ E-posta: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

Yorum yaz

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.

About me

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisligini bitirdikten sonra kariyerime özel bir sirkette Danisman olarak devam etmekteyim.

Datawarehouse sistemlerin ve mimarilerin , dwh'a bakis açisini incelemek ve küçükte olsa bunlar hakkinda bilgi vermek amaciyla bu siteyi kurduk.Bunun yani sira diger sistemlere de dokunduk ve Türkçe makaleler paylastik.

Yazarlarimiz; Muhammet Ali Yurtçiçek, Ercan Yazgan, Samet Aslan,Ali Yildiz,Emin Sayan,Ömer Faruk Gül,Mustafa Aksoy,Burak Kutbay'dir.

 

Son Yazılar

Hangi Yazılım Dilini Kullanıyorsunuz
Sonuçlar
You are here