Cumartesi , 12 Temmuz 2014
Son Haberler
Anasayfa / MAKALELER / Veri Ambarı / Datawarehouse Sisteminin Özellikleri

Datawarehouse Sisteminin Özellikleri

Bu makalemize datawarehouse sistemlerinin nasıl oluştuğunu ve özelliklerini incelemeye devam edeceğiz.

1. bölümü  https://datawarehouse.gen.tr/Makale.aspx?ID=492&seo=-datawarehouse–sistemlerine-genel-bakis- buradan okuyabilirsiniz.

dw

 

Yukardaki şeklimizde data warehouse sistemini oluşturan parçaları görüyoruz.Şimdi sırası ile bu yapbozu birleştiren parçaları inceleyeceğiz.

İlk parçamız subject-oriendted(konu odaklı ) sistem;

OLTP uygulamalarda dağınık olan veri setleri (özkaynaklar,hisseler,krediler,sigortalama , tasarruflar ) DW sistemlerinde birleşerek sadece finansal bilgi olarak görülmektedir.Böylece  buradaki veri daha anlamlı ve kullanıma hazır olacaktır.

 

dw2

 

 

İkinci parçamız Integrated (entegre etmek);

Birçok organizasyonda verileri anlamlı hale getirmek zordur.Aşağıdaki şekilde verinin nasıl anlamlandırıldığı gösterilmiştir.Verinin OLTP sistemlere karşı bu hale gelmesi biraz külfetlide olsa, analizlerin sağlıklı yapılabilmesi için bu yapıyı oluşturulmak  çok önemlidir.

 

dw3

 

 

 

Üçüncü olarak Time-Variant(zaman-değişken);

DW sistemlerinde tarihsel derinliği olan datalar tutulur.Kurulan yapıya göre , 0-10 yıllık veriler üzerinden analizler yapılabilir.Bu analizlerde geçmiş yıllara ait aylık,günlük hatta anlık raporlar alınabilir.Bu analiz ve raporlara göre geleceği tahmin etmemiz  kolaylaşacaktır.

 

dw4

 

 

Ve son olarak Nonvolatile (kalıcılık);

DW sistemlerinde (tamamına yakın)  güncelleme veya veri silme işlemi gerçekleşmez.Şekilde görüldüğü gibi veri  Operasyonel sistemlerde güncellenir,silinir veya kayıt eklenir daha sonra DW sistemlerine  yüklenir.Burdaki yükleme günlük,haftalık veya aylık olabilir.

 

dw5

 

Bunu daha iyi anlamak için aşağıdaki resme bakalım.Operasyonel sistemlerden gelen datalar DW ortamlarına yükleniyor.Daha sonra bu datalar’da güncelleme olduğunda DW sisteminde üzerine ekleyerek devam ediyor.DW sistemlerinden okuma yaparken bu dataları temizleyebilir veya arşivleyebiliriz bu tamamen bizim ihtiyacımıza göre şekillenir.

 

dw6

 

 

Not:DW sistemlerinde güncelleme çok farklı şekilllerde olabilir.Güncellenecek alan için ayrı bir kolon açma,o kolon üzerinde güncelleme geliştirme veya o kolondaki veriyi silip yenisi ekleme şeklinde.. Bu konuda görüş ayrılıkları olmakla beraber sizin için en uygun yapıyı kullanmanız gerekir.

 

Bu makalemizde DW  mimarisinin 2.bölümünü tamamladık.3.bölümde görüşmek dileğiyle.

Hakkında Yusuf Arslan

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra kariyerine Datawarehouse-Database Uzmanı olarak devam etmektedir Sitenin kurucusu ve yazarıdır. yus[email protected] adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>