Pazar , 13 Temmuz 2014
Son Haberler
Anasayfa / MAKALELER / Veri Tabanı / Database link oluşturmak

Database link oluşturmak

Bağlı olduğumuz veritabanından başka bir oracle veritabanına erişip orada istediğimiz sorguları yazabilmemizi sağlayan yapıya dblink(database link) denir.

Bağlı olduğumuz veritabanından başka bir oracle veritabanına erişip orada istediğimiz sorguları yazabilmemizi sağlayan yapıya dblink(database link) denir.

Dblink oluşturmak için bağlanmak istediğimiz sunucunun kullanıcı adı ve şifre bilgisinin yanında bağlantı kurulacak veritabanının tns bilgilerine de ihtiyacımız vardır.
Dblink kuracağımız veritabanımız TEST olsun.TEST veritabanındaki test1 adlı kullanıcı üzerinden bağlanmayı deneyelim.test1 kullanıcısınında şifresi test100 olsun.
Database link create  scriptini aşağıdaki şekilde oluştururuz.
CREATE PUBLIC DATABASE LINK TEST_LINK
 CONNECT TO test
 IDENTIFIED BY ”test100″
USING ’(DESCRIPTION =
    (ADDRESS_LIST =
      (ADDRESS = (PROTOCOL = TCP)(HOST = 192.168.1.101)(PORT = 1521))
      (ADDRESS = (PROTOCOL = TCP)(HOST = 192.168.1.102)(PORT = 1521))
    )
    (CONNECT_DATA =
      (SERVICE_NAME = NPM)
      (SERVER = DEDICATED)
    )
  )’;
Aaşağıdaki komutu verdiğimizde veritabanında tanımlı olan public dblinkleri ve kendi oluşturduğumuz dblinklleri görebiliriz.
SELECT * FROM all_db_links;
Veritabanı üzerindeki bütün dblinkleri görmek için ise ‘dba’ hakkına sahip olan bir kulanıcı ile aşağıdaki sorguyu çalıştırmamız gerekir.
SELECT * FROM dba_db_links;
Dblink oluşturduktan sonra hedef veritabanından sorgulama yapabilmek için sorgu yapacağımız tablonun sonuna ‘@dblinkadı’ eklememiz yeterlidir.
SELECT * FROM [email protected]_LINK
Yaptığımız sorgulardan sonra hedef veritabanı ile işimiz bittiyse dblinki sonlandırmak için aşağıdaki sql’i çalıştırmamız gerekir.
ALTER SESSION CLOSE DATABASE LINK TEST_LINK;
Create ettiğimiz  dblinki drop etmek için aşağıdaki komutu vermemiz  gerekir.
DROP DATABASE LINK TEST_LINK;
Dblink kurarken public yada  private tanımlayabiliriz.Public link  oluşturursak dblink tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilir. Private linkleri ise sadece oluşturan kullanıcı  kullanabilir.
CREATE PUBLIC DATABASE LINK TEST_LINK     (Public Link)
CREATE DATABASE  LINK   TEST_LINK                 (Private Link)

Hakkında Yunus Emre Kilinc

Mersin Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra Ankara'da yaşamaya başladım. Şu anda Fatih Üniversitesinde İşletme yüksek Lisansı(MBA) na devam etmekteyim. 2010 yılında Oracle DBA eğitimi aldım. OCA 11gR2 sertifikasına sahibim. 2009 yılından beri Türk Telekom A.Ş de xDSL teknolojileri alanında çalışmaktayım. Oracle veritabanı yönetimi konularında kendimi geliştirmeye çalışmaktayım. İlgilendiğim ve kullandığım teknolojiler : Oracle SQL , PL/SQL Oracle 11g , Oracle 10g , UNIX (Sun Solaris), UNIX (HP-UX) ,OSI Model , IP ,DSL ,Unix Shell Scripting

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>