Home / MAKALELER / Veri Ambarı / Veri Ambarı Nedir ? Tarihçe -2

Veri Ambarı Nedir ? Tarihçe -2

 

Ortaya Çıkma Süreci – 1980 ler

Bilgisayarların birdenbire her yere yayılma zamanları. Bir anda şirketlerin tek tük sahip oldukları bilgisayarlar artık neredeyse her masanın üzerinde bulunmaya başladı. Tabi ki bu da her yerde veri kümelerinin oluşmasını sağladı. Ancak o güne kadar ayrı yerlerde bağımlı-bağımsız oluşan bu verileri bir arya getirmek aynı yerde toplamak düşünülmemişti. Tabi ki bilgi işlem departmanları da buna hazırlıksız yakalandı. Daha önceden tek bir bilgisayara girilen ve tek bir bilgisayardan yönetilen veriler artık her yerde idi. Ve daha da kötüsü ana bilgisayardan bu küçük bilgisayarlara ulaşmakta imkansızdı.

Yine yenilikçi, girişimci firmalar bu konu üzerinde fikir yürütmeye başladılar. Özel bir yapı sayesinde her bilgisayardan ana bilgisayara veriler gönderilebilmeli sonrada bu veriler ile alakalı isteklerde bulunulabilmeli. Yani aynı anda iki farklı makinadan girilen bilgiler merkezdeki veri tabanına iletilerek buarada işlenmeliydi.

İşte bu fikir dağıtık veri tabanı yönetim sisteminin (Distributed Database Management System – DDMS) doğuşu oldu. Veriler bir organizasyonun her bir köşesinden alınarak ana veri tabanına getirilebilir burada işlenerek(birleştirilerek, sıralanarak, sınıflandırılarak vs.) saklandı. Her bilgisayar ana bilgisayara erişerek istediği raporlara ulaşabilmeye başladı.

Sonuç olarak DDMS sistemler güzel bir çözüm olarak başladı. Fakat dağıtık yapıdaki problemler yine de çözülememişti.

İşte tam bu noktada Teradata firması bu problemin çözümüne ulaştırabilmek için çalışmalara başladı. Well Fargo Bankası Teradata’nın çalışmaları sonrası ortaya çıkan ilk ilişkisel veritanabı yönetim sistemini (Relational Database Management System – RDBMS) karar destek mekanizmasında test çalışmaları yapmak için 1983 yılında satın aldı.

1984 yılında Teradata bu ürününün ilk versiyonunu pazara açtı. 1986 yılında Fortune dergisi yılın ürünü ödülüne Teradatayı layık gördü. Teradata şirketini geliştirerek bu güne kadar varlığını sürdürmeyi başardı. Tabi ki Teradatanın bu başarısı diğer IT şirketlerini de harekete geçirdi ve onlar da bu problemlerin çözümlü olan ürünlerini ürettiler.

1988 Yılında Barry Devlin ve Paul Murphy, IBM irlanda da ilk iş odaklı veri ambarı sistemi olan EBIS’i (Europe/Middle East/Africa Business Information System) tanıttı. EBIS çok büyük mimariye sahip veri tabanları için geliştirdiği çarpraz fonksiyonel altyapıya sahip, kullanımı kolay, esnek yapılı, değiştirilebilir bir yapı olarak yayınlandı. Esneklik ve çarpraz fonksiyonellik kısımları da ilişkisel veri tabanı sistemi mimarisi üzerine kurulmasından dolayı başarılmıştı. EBIS iş dünyasının veri ambarı modeli olarak kurduğu bu sistemi tanımlarken veriye güvenilir ve sağlıklı bir şekilde erişmek aynı zamanda da verilerin tek bir mantıksal yapı üzerinde bulunması konusuna ağırlık verdi.

1986 yılında Ralph Kimball Red Brick şirketini kurdu. Red Brick şirketi vizyoner bir kuruluştu ve amacı veriye erişimin nasıl daha verimli olacağı konusunda çalışmalar yapıyordu. Red Brick şirketi anlık complex sorguları büyük performans ile gerçekleştirebilecek özelleştirilmiş bir ilişkisel veri tabanı tasarımı üzerinde çalışıyorlardı. Ve bu en azından o günki veri ambarlarına nazaran 10 kat daha performanslı olmalıydı. Teradata şirketinin donanımsal yollardan aradığı cevabı Red Brick şirketi yazılımsal bir yolla aramaktaydı. Bu yol verinin saklanma biçimini belli kısımlara ayırarak performans elde etmeyi düşünmüştü. Bahsettiğimiz gibi Teradata verileri bir arada tutarken donanımı güçlendirerek amacına ulaşmayı hedefliyordu.

1980 ler veri abmarı modelinin doğuşu başlamış oldu.

Kaynak : Data Guide,Data warehouse Toolkit

About Yusuf Arslan

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra kariyerine Datawarehouse-Database Uzmanı olarak devam etmektedir Sitenin kurucusu ve yazarıdır. yusufarslanbm@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Veri ambarı projelerinde yapılacak 10 hata

Merhaba Veri ambarı projelerinde yapılan,deneyimlerimden gördüğüm ” yapılan 10 hatayı” listeliyorum.  Bunlar arasında bana göre …

Bir Cevap Yazın