Home / MAKALELER / Veri Tabanı / Temporary Tablespace Hakkında

Temporary Tablespace Hakkında

 

temporary_tablespace

Oracle veritabaninda büyük ölçekteki sort islemleri için sunucumuzun hafizasi (RAM) yetersiz kaldiginda, bu islemlerin sabit disk üzerinde gerçeklestirilmesi gerekmektedir. Bu islemlerin sabit disk üzerinde gerçeklestirildigi Oracle veritabani alanina temporary tablespace denilir. Temporary tablespace ‘in diger tablespace ‘lerden farki, mantiksal anlamda datafile degil tempfile kullanmasidir. O nedenle temporary tablespace ‘e yeni bir datafile eklenecegi zaman komut içersinde datafile degil, “tempfile” ifadesini kullaniriz.

 

Veritabanimizin temporary tablespace alanini resize edemedigimiz durumlarda veya yeni bir temporary tablespace alanina ihtiyacimiz duydugumuzda asagidaki yönergeleri takip ederek yeni bir temporary tablespace alani olusturabiliriz. Bu konuda dikkat etmemiz gereken husus, default temporary tablespace alani kullanicilar tarafindan aktif olarak sort v.b islemler kullanildigindan, eski temporary tablespace alanini drop etmeden önce yeni temporary tablespace ‘in olusturulmasinin gerekliligidir. Simdi sirasiyla yeni temporary tablespace alanini olusturup, eksisini sistemden kaldiralim.

  • Öncelikle kendimize yeni bir temporary tablespace alani olusturulalim. Tablespace içersindeki datafile ‘in büyüklügünü ihtiyaciniza göre ayarlayabilirsiniz. Olusturacagimiz yeni tablespace alani için asagida 16Gb ‘lik bir datafile ekledim fakat, büyük ölçekte kayitlara sahip tablolar tutuyorsaniz buna göre daha genis temporay tablespace kullanmaniz gerekebilir.

SQL> create temporary tablespace YENITEMP tempfile ‘/oracle/data/yenitemp1.dbf’ size 16384M autoextend on next 512M maxsize 32767M;

  • Yeni temporary tablespace alanini veritabanina ekledik. Simdi yeni ekledigimiz temporary tablespace alanini, default tablespace olarak atayalim. Bundan sonra yapilacak olan sort islemleri artik yeni olusturdugumuz tablespace ‘de gerçeklestirilecek.
  • Yeni default temporary tablespace alanimizi kullanmaya basladik, artik eski temporary tablespace alanini drop etmeye haziriz.

SQL> alter database default temporary tablespace YENITEMP;

SQL> drop tablespace ESKITEMP including contents and datafiles;

Tebrikler.

boraovali.com

About Ercan Yazgan

Oracle Technologies Specialist Yalova Doğumluyum, İlköğretimimi İstanbulda, Lise eğitimini ise memleketim olan Gümüşhane'de Anadolu Lisesinde tamamladım. Lisans eğitimimi ise Sakarya Üniversitesinde, hayalim olan bilgisayar mühendisliğinde tamamladım. Üniversitedeyken kariyer hedefimi database teknolojileri üzerine belirledim ve Oracle ile projeler geliştirdim. Her zaman yeniye ve yeniliğe olan ilgimden dolayı lisans projemde ODI ve OBIEE teknolojilerini kullanarak veri ambarı sistemlerine giriş yaptım. Şu an özel bir şirkette PLSQL developer olarak çalışmaktayım. İlgi alanlarım ve bildiğim teknolojiler; PLSQL, Oracle forms/reports, Oracle Administration

İlginizi Çekebilir

SQL Server ile Veri Şifreleme

Bilgi teknolojilerinde verinin güvenliği çok kritik bir öneme sahiptir. Önemli verileri korumak için ekstra bir …

Bir Cevap Yazın