Home / MAKALELER / Veri Tabanı / Tablespace Yönetimi-5

Tablespace Yönetimi-5

Tablespace Yönetimi yazı dizimin beşinci makalesi tablespace üzerinde yapılacak işlemler üzerine olacaktır. Umarım faydalı olur.

Şu ana oluşturduğumuz ve üzerinde çalıştığımız tablespace smallfile datafile ‘lardan oluşan tablespace’ lerdi. Default olarak Create Tablespace cümlesi için smallfile bir datafile’larda oluşacağı bilinmelidir.

Bigfile Tablespace:

Bir  bigfile tablespace tek bir datafile’ dan yada bir tempfile’dan  oluşur. Bu datafile yada tempfile yaklaşık 4 milyar block içerebilir. Block_size 8K olan bir datafile ‘in boyutu 32TB; block_size 32KB olan bir datafile ‘in ise maksimum 128 TB boyutunda olabilir.

Small file bir tablepace ise 1022 adet datafile yada tempfile içerebilir. Bu datafile’ lerin boyutu ise yaklaşık 4 milyon block içerir.

Bir bigfile tablepace’in extent yönetimi local yönetimli olmak zorundadır. Smallfile tablepace’ lerde extent yönetimi  hem local hemde dictionary yönetilebilir.

System ve Sysaux tablespace’ leri big file tablespace olarak oluşturulamazlar.

Bigfile tablespaceler dinamik genişleyen  logical volume özelliğine sahip gelişmiş RAID teknojisi yada Automatic Storage Management(ASM) ile kullanılması gerekir.

Big file bir tablespace oluşturabilmek için bigfile anahtarının belirtilmesi gerekmektedir. Tablespace oluşturulrken default  tablespace özelliği smallfile’ e verilmişse bu şekilde yazılır.

SQL> create bigfile tablespace big_tbs datafile ‘/u01/app/oracle/oradata/XDB/datafile/big_tbs01.dbf’ size 200M ;

Tablespace created.

Renaming Tablespace:

Oracle 10 g ile birlikte gelen bu özellik, mevcut tablespace’in ismini değiştirmek için kullanılır.

Alter tablespace big_tbs rename  to new_big_tbs;

System ve sysaux tablolarının ismini değiştirilemez.  ReadOnly tablespace  olan tüm tablespace’ lerin Adını değiştirebiliriz. Tablespace adı değiştirildiğinde Controlfile backup alınması yararlı olacaktır.

Tablespace thresholds:

Tablespace’ lerde  tablespace  alan kullanımının kritik seviyeye ulaştığını anlayabilmesi için metric threshold değerlerini set etmelidir. Bu değerler tüm tablespace için default değerleri aşağıdaki gibidir. Bu değerler farklı değerlere çekilebilir.tbs_tresholds

About Muhammet Ucar

2005 Selçuk Üniversitesi Teknik eğitim Fakültesi Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliğinden mezun olduktan sonra İstanbul 'da yaşamaya başladım. 2009 yılından beri Oracle yönetimsel anlamda çalışıp makale paylaşımı yapmaktayım. OCP 11gR2 ve OCA 11gR2 sertifikalarına sahibim. Daha çok kişisel projelerde çalıştım. Free Veritabanı Danışmanlığı ve Eğitmenliği yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

SQL Server ile Veri Şifreleme

Bilgi teknolojilerinde verinin güvenliği çok kritik bir öneme sahiptir. Önemli verileri korumak için ekstra bir …

Bir Cevap Yazın