Home / MAKALELER / İş Zekası / SSIS Projelerini Deploy Etme

SSIS Projelerini Deploy Etme

Herkese merhaba,

Bu yazımızda bir SSIS projesini deploy etme işlemlerini göreceğiz.  (SSIS 2008 sonrası sürümlerde kullanılan Project Deployment Model baz alınmıştır.)

SQL Server Integration Services paketlerinin SSIS 2008 ve öncesi sürümlerinde tek tek deploy edilmesi gerekiyordu. Bu model Package Deployment Model olarak adlandılır. SSIS 2012 ile beraber tanıtılan Project Deployment Modeli ile paketler tek bir dosya olarak deploy edilebilir. Deploy edilmesi gereken yüzlerce paket varsa bu modelin bize faydası çoktur.

Package Deployment Model 
Microsoft SSIS 2008 ve öncesi sürümler Package Deployment modeli destekler. Bu model, paketleri tek tek deploy eder ve yönetir. Aynı anda sadece 1 paketi deploy edebilirsiniz. Oluşturulan paketler system database repository veya file system’e deploy edilir. Paketler msdb system database’inde tutulur. Microsoft SSIS 2012 ve sonrası sürümler, eski sürümlerle oluşturulmuş projeleri kullanabilmek için bu modeli destekler.

Project Deployment Model 
SQL Server 2012, SQL Server 2014 ve SQL Server 2016 Project Deployment Modeli destekler. Bu modelde birden fazla paket içeren bir proje tek bir unit olarak deploy edilebilir. Aynı anda bir veya daha fazla paketi deploy edebilirsiniz. Birden fazla pakette ortak olarak kullanılan connection manager ve parametreleri yönetebilirsiniz. Bu model ile SQL Server instance üzerinde SSIS catalog oluşturabilir, projeyi SSIS catalog’a deploy edebilirsiniz. Paketler SSISDB database’inde tutulur.

 

Bir SSIS Projesini Deploy Etme

1. Projeyi deploy edebilmek için ilk önce SQL Server’da SSIS Catalog oluşturulması gerekir. İlk önce SSIS Catalog nedir ona bakalım:

 • SSIS Catalog, SSIS projeleri için bir depolama havuzudur.
 • Her instance başına bir Catalog oluşturulabilir.
 • Catalog, Project Deployment Model kullanan projelerin tüm klasörlerini, paketlerini, environment ve parametrelerini içerir.
 • Catalog, SQL Server’da  ayrı bir veritabanı olan SSISDB’de saklanır.
 • SQL Server şifrelemesini kullanır. Bu nedenle, Catalog oluşturma sırasında, hassas verileri şifrelemek için master key belirlenir.
 • Varolan proje ile aynı adı taşıyan bir proje deploy edilirken, proje yeni bir sürüm olarak saklanır. Catalog özelliklerini eski sürümleri temizlemek ve kaç tane sürümün tutulması gerektiğini belirlemek için ayarlayabilirsiniz.

2. SSIS Catalog Oluşturma:

  • Bir SSIS kataloğu oluşturmak için ilk önce SQLCLR özelliğinin enable olması gerekiyor. Script ile veya Catalog oluşturma sırasında enable edilebilir:
   sp_configure ‘show advanced options’, 1;
   GO
   RECONFIGURE;
   GO
   sp_configure ‘clr enabled’, 1;
   GO
   RECONFIGURE;
   GO
  • SQL Server Management Studio’yu kullanarak SSIS projelerini deploy etmek istediğiniz SQL Server instance’a bağlanın ve Object Explorer’da Integration Services Catalogs üzerinde sağ tıklatın ve Create Catalog’u tıklatın:

 

  • Daha sonra, yeni katalog için veritabanı master keyi  oluşturmak için güvenli bir şifre girmeniz gerekir:

 

  • Catalog üzerinde yeni bir folder oluşturun:

 

3. Deploy edilecek olan SSIS projesi açılır.

4. Build -> Build Solution sekmesinden Build edilir.

5. Build İşlemi başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra proje Deploy edilir. Deploy işlemleri için en yaygın kullanılan yöntemler; SQL Server Data Tools veya SQL Server Management Studio kullanarak Deploy etmek.

SQL Server Data Tools Kullanarak Deploy Etme: 

Destination olarak SSIS Catalog içerisindeki yeni oluşturulan klasör seçilir:

Deploy işleminden sonra projenin paketlerle beraber Catalog’a kaydedildiği görülür: 

 

SQL Server Management Studio Kullanarak Deploy Etme: 

İlgili instance’a bağlanılır:

Projenin kayıtlı olduğu klasör içerisinde bin\Development klasörünün altındaki .ispac uzantılı dosya seçilir: 

 

Deployment işlemleri için Security ayarları, Projeler için Test ve Prod gibi environment’lar oluşturma, Environment’lara göre dinamik variable’lar oluşturma gibi daha detay konular da var deployment işlemleri için. Şimdilik Project ve Package Deployment Modelleri arasındaki farkları gördük. SSIS Catalog konusunda bilgi sahibi olduk. SQL Server Data Tools ve SQL Server Management Studio üzerinden deployment işlemlerini gördük.

Başka bir yazıda görüşmek üzere..

About Ayşenur Karatay

DWH/BI Developer

İlginizi Çekebilir

Informatica Ile Incremental Süreçlerin Yönetimi-2 (SCD Type-2 Current Flag Column)

Merhabalar, Önceki yazımda Incremental süreç nedir, nasıl bir ihtiyaç sonucu uygulamaya başlarız, SCD Type ların …

Bir Cevap Yazın