Home / MAKALELER / İş Zekası / SSAS OLAP Küp Oluşturma

SSAS OLAP Küp Oluşturma

Uzun bir aradan sonra tekrardan merhaba 🙂 Bu makalemde SQL Server Analysis Service(SSAS) kullanarak OLAP küpü oluşturmaktan bahsedeceğim.

Bilindiği üzere iş zekası platformlarında raporlamalarda küp kullanılır. Kübü hazırlamadan önce  datawarehouse dan gerekli tablolar ya da viewlar kullanılarak bir database oluşturulur. Veya da alternatif bir çözüm olarak function ya da sp’ler yardımıyla dimension ve fact tabloları SSAS’te oluşturulur. Ben bu makalemde AdventureWorksDW2008R2 database ini data source olarak kullandım. Sonraki makalelerimde de yine bu database üzerinden örnekler anlatmaya çalışacağım.
 İşe  SQL Server Business Intelligence Development Studio’da (BIDS) Analysis Service projesi oluşturarak başlayabiliriz. Küp oluşturmadan önce kullanacağımız datasource u seçmemiz lazım. Aşağıda step step wizard kullanarak data source, data source view ve cube oluşturmayı gösterdim. Öncelikle BIDS’te oluşturduğumuz projede, Solution Explorer’da Data Sources kısmında sağ tıkladığımızda New Data Source diyerek wizard ı kullanabiliriz.
x1
Açılan ekranda Next diyerek ilerleyebiliriz.
x2
Bir sonraki stepte New butonunu tıklayarak Connection Manager ı açarız.
x3
Connection Manager’da  servername, log on ve de connect to a database kısımları uygun bir şekilde doldurulur. Burada ben local serverımda Windows Authentication ile AdventureWorksDW2008R2 database ini kullandım.
x4
Bu pencerede data source’a bağlanırken istersek username ve password tanımlayabiliriz. Ya da service account ı tercih edebiliriz. Ben burada Use the credentials of the current user seçeneğini seçtim.
x5
 Son olarak da connection stringimizi de görüp, data source’umuza istediğimiz ismi vererek Finish butonunu tıklayabiliriz. Artık data source oluşturmuş olduk.
Küp oluşturmadan önce bir de data source view oluşturmamız gerekli. Bunun sebebi küpte bu referans aldığımız databasedeki tüm tabloları ya da viewları kullanmak zorunda olmamamızdır.
Projemizde yine Solution Explorer da Data Source Views  kısmına sağ tılayarak New Data Source View seçeneğini seçmemiz gerekir.
x6
Açılan wizard’da Next diyerek ilerleriz.
x7
Sonrasında kullanacağımız data source’u seçeriz. Sonuçta birden fazla data source oluşturmuş olabiliriz. Dilersek burada da New Data Source diyerek data source oluşturabiliriz. Sonrasında Next deyip ilerleriz.
x8
Kullanacağımız tablo ve viewları seçtikten sonra Add Related Tables seçeneğini seçerek ilerleriz.
x9
Son olarak da oluşturduğumuz data source view a isim verip bu kısmı tamamlarız.
x10
Artık küp oluşturabilirz. Bunun için de Solution Explorer’da Cubes kısmında sağ tıklayarak New Cube seçeriz.
x11
Açılan pencerede her zamanki gibi Next diyerek ilerleriz.
 x12

Select Creation Method kısmında küpte kullanacağımız tabloların seçimini nasıl yapacağımızı ya da boş küp oluşturmayı seçebiliriz. Ben burada Use existing tables seçeneğini seçtim.

x13
Sonrasında measure grup tablolarını açılan tablo listesinden seçebiliriz. Suggest butonuna tıklayarak da seçim yapabiliriz.
x14
Bu ekranda küpte kullanacağımız measureları  seçeriz.
x15
Bu ekranda da kullanacağımız dimensionları seçeriz.
x16
Son olarak da küpe istediğimiz ismi veririz.
 x17

Ve böylece artık küpümüz hazır 🙂 Bir sonraki makalemde de SSAS projesi kullanarak yapabileceklerimizi anlatmaya devam edeceğim. Görüşmek üzere:)

About Acelya Albayrak

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Stajlarımı Türk Telekom, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye ve BT Akademi'de yaptım. 2010-2011 yılı Microsoft Student Partner'larındanım.Teknoloji Çözümleri Merkezi'nde (TCM) İş Zekası Danışmanı olarak çalışmaktayım. TCM'e bağlı olarak Citibank'ta projede yer aldım. Şuan da Pfizer BT'de Support olarak danışmanlık yapmaktayım.

İlginizi Çekebilir

Informatica Ile Incremental Süreçlerin Yönetimi-2 (SCD Type-2 Current Flag Column)

Merhabalar, Önceki yazımda Incremental süreç nedir, nasıl bir ihtiyaç sonucu uygulamaya başlarız, SCD Type ların …

Bir Cevap Yazın