Home / MAKALELER / Veri Tabanı / Oracle Real Application Testing-1

Oracle Real Application Testing-1

Oracle Enterprise Manager 12c üzerinde real application testing

 

 

Oracle Real Application Testing işlemi,ana bilgisayardaki iş yükümüzü alarak test ortamında ki veritabanımızda test etmek istediğimiz özelliği ekleyerek tekrar çalıştırılmasıdır.Örnek verecek olursak;işletim sistemi yükseltmek,veritabanı versiyonunu yükseltmek,veritabanım da rac mimarisini kurarsam performansı nasıl değişir vb. işlemler.Burada test ortamımızın ana veritabanımızla oldukça benzer olması gerekmektedir.Şimdi ise Oracle Real Application Testing işlemini nasıl tanımlıyor ona bakalım.

*Günümüzde bilişim altyapısının yeni teknolojilerle güncellenmesi kaçınılmaz olduğu gibi bu değişiklikler birçok riski de beraberinde getirmektedir. Oracle Real Application Testing, yeni teknolojilerin uygulanması sırasında doğabilecek riskleri ortadan kaldırmaktadır. Oracle Real Application Testing, değişikliklerin etkilerinin gerçek iş yükü altında test edilebilmesini ve ortaya çıkabilecek sorunların önceden tespit edilerek önlem alınabilmesini sağlamaktadır. Böylelikle yeni sistemdeki gerekli düzeltmeler sistem devreye alınmadan yapılabilmektedir.

 

Bu yazımda Oracle Enterprise Manager 12c kullanarak real application testing işlemini anlatmaya çalıştım. Real application testing işlemini 3 bölümde inceleyebiliriz.Bunlar:

 

  • Capture Workload
  • Preprocess Workload
  • Replay Workload

Şimdi ise adım adım inceleyelim.Öncelikli olarak fiziksel bir alan tahsis etmeliyiz.Bunun için bir dizin oluşturalım;

  • mkdir -p /u01/app/dbrat1

Daha sonra ki adım directory oluşturmak;

  • SQL> create directory erdogandir as ‘/u01/app/dbrat1’;

Oracle Enterprise Manager 12c giriş yapalım ve Database Replay seçelim

Burada database instance seçelim

Gerçek bir ortama sahip olmadığım için repository database kullanıcam

DBA rolüne sahip kullanıcıyla login olalım

 

   Capture Workload,Preprocess Workload ve Replay Workload sayfasına geldik.Burada öncelikli olarak Capture Workload seçelim.Ve veritabanımızın yükünü alalım.

 

İş yükü görevlerini seçelim.

Burada veritabanımızı restart etmek işteyip istemediğimizi soruyor.Sebebi var olan bütün transcationlar sonlanmış olacak ve daha doğru bir iş yükü alıcaz.Ben yeni başlattığım için veritabanını hayır diyerek devam ediyorum.

Yukarıda oluşturduğumuz directory vermelim.

 

 

 

Son aşamaya geldik submit tıklayarak iş yükümüzü alalım.

 

Stop Capture diyerek iş yükünü iştediğimiz zaman sonlandıra biliriz.

AWR report alalım.

Stop dedik ve belli miktarda iş yükümüzü aldık.

Artık belli bir iş yükü aldık.Ve oluşturduğumuz dizindeki dosyaları test makinamıza kopyalayalım.Preprocess aşamasına geçelim.Bu ekran görüntüsünde Preprocess Workload seçelim.

Kendi sistemime göre aynı ortamda real application işlemini çalıştırdığım için burada “use an existing workload directory on this host” seçeneğiyle devam edicem.

 

Aynı directory mi seçeceğim.

İşletim sistemi bilğilerimizi girelim.

Son olarak submit butonuna tıklayarak preprocess işlemini tamamlayalım.Bu işlem aldığınız iş yükünü süresi kadar sürecektir.

Ve artık Replay Database aşamasına geçebiliriz. Replay Database ikinci bir yazı olarak yazacağım.İyi okurlar.

About Ensar Erdogan

Ankara Polatlı'da doğdum.İlk ve Orta eğitimimi Ankara da tamamladık dan sonra,Üniversite eğitimime Azerbaycan da devam etme kararı verdim.Azerbaycan Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezunum.Yazılım kurslarına giderek bilgisayar dünyasıyla tanışmış oldum.Kurslarda ilk olarak C VE C++ eğitimi aldım,daha sonra uzun bir dönem Java dünyasıyla da tanışmış oldum.Bilgisayar dünyasının bir diğer vazgeçilmezi olan Oracle veritabanıyla tanıştım,çeşitli eğitimler alarak kendimi geliştirmeye çalıştım.Oracle adına SQL ,Oracle database 11g certification associate (OCA) ve Oracle database 11g certified Professional(OCP) sertifikasına sahibim.Oratech Teknoloji Sistemlerinde Oracle DBA olarak çalişmaktayım.

İlginizi Çekebilir

SQL Server ile Veri Şifreleme

Bilgi teknolojilerinde verinin güvenliği çok kritik bir öneme sahiptir. Önemli verileri korumak için ekstra bir …

Bir Cevap Yazın