Home / MAKALELER / Veri Tabanı / Oracle PGA yapısı

Oracle PGA yapısı

PGA(Program Global Area)

PGA, sunucu işlemleri için gereken veri ve kontrol bilgilerini tutmak için tahsis edilen tampon bellektir. Oracle tarafından bir sunucu işlemi başladığında otomatik olarak tahsis edilir. İçinde tutulacak bilgi Oracle konfigürasyonuna bağlıdır.

1

 

Prosesler, PGA tarafında istekte bulunan user proses, buna karşın Server tarafındaki server proses ve Instance başladığı zamanki background proses olmak üzere birbirine paraleldir.

USER PROSESS

 

User Proses Oracle Server ile iletişim kuran bir program,Oracle Client yada SQL PLUS command’ı olabilir.

User Prosess’i Server Prosess’i ile iletişim kurduğunda bir session açılır ve işlemler bunun üzerinden yürür.

SERVER PROSESS

User Proses’ine karşılık gelen prosestir.Gelen istekle beraber Oracle Server tarafı ile bağlantı kurar.

İleride göreceğimiz gibi Dedicated yada Shared olabilmektedir.

2

 

 

BACKGROUND PROSESS

Bu prosesler fiziksel yapı ve memorysel yapı arasında çalışırlar ve çeşitli işler yaparlar.Bunların bikaç tanesine bakacak olursak.

DBWR(Database Writer)

Bu prosessin görevi kullanıcı işlemleri için boş bellek alanı ihtiyacını karşılamak üzere Database Buffer Cache’i yönetmektir. Değişikliğe uğramış tüm verileri veri bloklarına yazar. Yakın zamanda kullanılmış olan veri bloklarının bellekte tutulması için LRU algoritmasını kullanır. I/O işlemlerini iyileştirme amaçlı bazı yazma işlemlerini erteleyebilir.

 

3

Normal 0 false false false

 

About Ercan Yazgan

Oracle Technologies Specialist Yalova Doğumluyum, İlköğretimimi İstanbulda, Lise eğitimini ise memleketim olan Gümüşhane'de Anadolu Lisesinde tamamladım. Lisans eğitimimi ise Sakarya Üniversitesinde, hayalim olan bilgisayar mühendisliğinde tamamladım. Üniversitedeyken kariyer hedefimi database teknolojileri üzerine belirledim ve Oracle ile projeler geliştirdim. Her zaman yeniye ve yeniliğe olan ilgimden dolayı lisans projemde ODI ve OBIEE teknolojilerini kullanarak veri ambarı sistemlerine giriş yaptım. Şu an özel bir şirkette PLSQL developer olarak çalışmaktayım. İlgi alanlarım ve bildiğim teknolojiler; PLSQL, Oracle forms/reports, Oracle Administration

İlginizi Çekebilir

SQL Server ile Veri Şifreleme

Bilgi teknolojilerinde verinin güvenliği çok kritik bir öneme sahiptir. Önemli verileri korumak için ekstra bir …

Bir Cevap Yazın