Home / MAKALELER / Veri Ambarı / Oracle Golden Gate Nedir ? -3

Oracle Golden Gate Nedir ? -3

Oracle golden gate’in ne  olduğunu anlattığımız yazımızdan sonra biraz daha ayrıntılandırıp heterojen sistemlerindeki yapısından bahsetmiştik.Şimdide golden gate’in ETL aşamasını yazıp  bu makale dizisini sonlandıracağız.

 

Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi OLTP sistemlerinden gelen veriler Capture ile değişikliklerin yakalanması ve filitreleme işlemlerini başlatılıyor.Trail dosyalarında  verilerin formatları ayrıştırılıp düzenlenerek farklı yapılara aktarılıyor..Burda kullanılan ETL,flat files ve JMS/Mom yapılarından biraz bahsedecek olursak;

 

gg

 

Veri ambarlarında ETL; kaynak sistemlerden veri akışlarında,staging alandan veri ambarlarına veri aktarılırken veya veri ambarlarından veri pazarlarına (data mart) veri aktarılırken gerçekleşebilir.Veri ambarlarının kendi içlerinde de ETL akışı olabilir.

Flat files(düz dosya) ‘lar  çeşitli kaynaklardan gelen veriler olabilir.Kullanıcıların isteklerine göre veri ambarımızı beslediğimiz çok çeşitli kaynaklardır.

JMS(Java Messaging Service) kaynak sistemden alınan mesajları hedef sisteme güvenilir bir şekilde aktarmak için, farklı kaynaklarda veya farklı hedef sistemlerde çalışan, MOM(Messaging Oriented Middleware) sistemine erişimi sağlamak için kullanılan standart bir yapıdır.Text veya byte formatında mesajları iletebilir.

 

gg2

 

 

Yukardaki şekilde kaynak sistemlerden gelen verilerin nasıl iletildiğini göstermektedir.JMS Queue yapısı ile bir kaynaktan gelen veriler hedef sisteme aktarılır(point to point).  JMS Topic ile gelen mesajlar çeşitli hedeflere aktarılmaktadır.XML ile konuşan bu yapılar sayesinde farklı sistemler ile konuşulabilir.

Oracle golden gate’in anlatımını burada bitiyorum.Umarım faydalı olabilmişizdir.

 

 

Son olarak “Oracle golden gate nedir” ‘in özetini ve OGG hakkında daha fazla bilgiye nasıl ulaşabileceğinizi yazalım.

 

 

  1.      1- En hızlı gerçek zamanlı data entegrasyonu ve replikasyonu(çoğaltma) yapabilen üründür.
  2.      2-Anlık işlemde saniyenin altında gecikme süresi ile mükemmel performans
  3.      3-Kaynak sistemden hedef sisteme verilerin iletilmesinde garantili sistem
  4.      4-Migration ve güncellemelerde zaman performansı
  5.      5-Hetorojen yapılarda çalışabilme
  6.      6-Komplex ETL ‘lerde bile max yetkinlik

Şeklinde özetleyebiliriz.

 

 

Daha fazla bilgi için;

 

 

İndirme Linki  : http://www.oracle.com/technetwork/middleware/goldengate/downloads/index.html

 

Dökümanlar  : http://www.oracle.com/technetwork/middleware/goldengate/documentation/index.html

White Paper  : http://www.oracle.com/us/products/middleware/data-integration/goldengate/overview/index.html

About Yusuf Arslan

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra kariyerine Datawarehouse-Database Uzmanı olarak devam etmektedir Sitenin kurucusu ve yazarıdır. yusufarslanbm@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Udemy Online Veri Ambarı Eğitimi

Yoğun emekler sonucunda “Türkçe” Veri Ambarı Eğitimi Udemy’de yayın hayatına başladı.Ömür boyu erişim,soru cevap bölümleri …

Bir Cevap Yazın