Home / MAKALELER / İş Zekası / Oracle Business Intelligence ile Rapor Almak

Oracle Business Intelligence ile Rapor Almak

Merhaba arkadaşlar.Bu yazımda Oracle business intelligence ile basit ve sade rapor nasıl alınır uygulamalı resimlerle anlatmaya çalışacağım.Rapor alabilmek için Oracle bi publisher veya Oracle bi enterprise edition ürünlerini kullanabilirsiniz.Öncelikli olarak rapor alabilmek için bir datasource daha sonra ise data model’e ihtiyaç duyarız.Niçin datasourse ve data model ihtiyaç duyarız kısaca açıklayalım. Datasource bizim her hangi bir veritabanına bağlantımızı sağlar,data model ise düzgün ve istediğimize uygun rapor alabilmek için oluşturmamız gereken yapıdır.Bu iki işlemi oluşturdukdan sonra rapor almaya geçebiliriz.Rapor alabilmek için en önemli kurallardan biri düzgün ve anlamlı sql’ler oluşturmak dan geçer. Sql’iniz ne kadar temiz ise o kadar düzgün rapor almış olursunuz.Her yazımda bahsettiğim gibi sistemimizi anlatalım.Ret Hat işletim sistemi,Oracle 11gR2 database,Oracle business intelligence. Şimdi ise uygulamamızı resimlerle anlatmaya başlayalım.

 • Oracle business intelligence giriş yapalım ve Administration tıklayalım.Daha sonra datasource oluşturabilmek için Manage BI Publisher tıklayalım.

0

 

 • Karşımıza çıkan ekranda bize nasıl bir connection oluşturmak istediğimizi soran sayfa çıkacakdır. Burada ben JDBC connection ile veritabanıma bağlantı sağlayacağım. Siz sisteminiz diğer bağlantı türlerine uygun ise bağlantı sağlaya bilirsiniz.

1

 

 • Yeni bir data source oluşturmak için add diyelim ve gerekli bilgileri girerek bağlantımızı sağlayalım.

2

 

 • Oluşturmuş olduğumuz data source aşağıdaki ekrana gelecekdir. Bu aşamadan sonra artık data model oluşturmaya geçebiliriz.Ekranda new bölmesine tıklayalım ve data model seçelim.

3

 

 • Oluşturduğumuz data source seçelim ve kayıt edelim.

4

 

 • Daha sonra data model altındaki data sets tıklayalım ve querylerimizi seçelim.

 

5

 

Sql Query seçiyorum ve karşıma çıkan ekranda Query builder tıklayarak devam ediyorum

6

 

 • İhtiyaç duyduğum raporu alabilmek için gerekli tablolarla bağlantı sağlamalıyız.

7

 

 • Conditions tıklayarak sql üzerinde değişiklik yapabiliriz.

8

 

 • Results tıklayarak ise sql’imizin döndürdüğü sonuçları görebiliriz.

9

 

Artık verilerimizi kaydedelim ve karşımıza çıkan ekranda NEW-REPORT tıklayarak rapor almaya geçelim

10

 

 • Blank seçelim ve devam edelim.

11

 

 • Rapor sayfasına ulaşmış olduk.Bu ekranda istediğimiz gibi raporlar hazırlayabiliriz.Layout Grid ile sayfamızı bölümlere ayırırız.Data table verilerimizi tablo şekli gösterebiliriz. Pivot table ile ilişkili olarak verilerimizi tabloda gösteririz.Chart ve Gauge ile grafiksel gösterim sunarız.Ve bu rapor sayfamızı html,pdf  vb. görüntüleyebiliriz.

html sayfası

 

 • Böylelikle basit bir rapor almış olduk.En son olarak aldığımız bu raporu kayıt edelim ve kendi dashboard sayfamızda kullanabiliriz.

kayıt sayfası

 

Oracle business intelligence ile basit rapor nasıl alınır anlatmaya çalıştım.Yazımın faydalı olması dileğiyle iyi okurlar.

About Ensar Erdogan

Ankara Polatlı'da doğdum.İlk ve Orta eğitimimi Ankara da tamamladık dan sonra,Üniversite eğitimime Azerbaycan da devam etme kararı verdim.Azerbaycan Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezunum.Yazılım kurslarına giderek bilgisayar dünyasıyla tanışmış oldum.Kurslarda ilk olarak C VE C++ eğitimi aldım,daha sonra uzun bir dönem Java dünyasıyla da tanışmış oldum.Bilgisayar dünyasının bir diğer vazgeçilmezi olan Oracle veritabanıyla tanıştım,çeşitli eğitimler alarak kendimi geliştirmeye çalıştım.Oracle adına SQL ,Oracle database 11g certification associate (OCA) ve Oracle database 11g certified Professional(OCP) sertifikasına sahibim.Oratech Teknoloji Sistemlerinde Oracle DBA olarak çalişmaktayım.

İlginizi Çekebilir

Informatica Ile Incremental Süreçlerin Yönetimi-2 (SCD Type-2 Current Flag Column)

Merhabalar, Önceki yazımda Incremental süreç nedir, nasıl bir ihtiyaç sonucu uygulamaya başlarız, SCD Type ların …

Bir Cevap Yazın