Home / MAKALELER / İş Zekası / Oracle BI Publisher’a Giriş

Oracle BI Publisher’a Giriş

Bu makalemizde Oracle BI Publisher özelliklerinden bahsedip Data Model oluşturacağız.

Merhabalar, datawarehouse.gen.tr sitesindeki ilk makalemde Oracle BI Publisher’a giriş yapıp Data Model oluşturmayı anlatacağım.

İlk olarak Oracle BI Publiher indirmek için;

http://www.oracle.com/technetwork/middleware/bi-publisher/downloads/index.html

Bu linkten Trial Edition veya tam sürüm olarak download edebilirsiniz. Bununla birlikte Microsoft office programları ile birlikte çalışabilmek için (Örneğin bir word dökümanında RTF oluşturabilmek için) BI Publisher desktop ürünününde kurulumunu yapmamız gerekir.

Programı indirdikten sonra kurulumu çok basittir. 3 adımda next ànext diyerek kurulumu bitirebiliriz.

Kurulumu tamamladıktan sonra Başlat menüsündeki Oracle BI Publisher Trial Edition klasörü altındaki Start BI Publisher’ı kullanarak BI Publisher’ı başlatıyoruz.

1

 

Açılan dos ekranında RUNING mode ifadesi gelene kadar bekliyoruz ve bu ifade geldiği zaman publisher’ımız start olmuş demektir.

2

 

Daha sonra yine aynı menüden Sign In to BI Publisher’a tıklayarak giriş ekranına erişiyoruz.

3

 

Kurulum sırasında oluşturduğumuz username ve password ile publisher’a bağlanıyoruz.

4

Ana sayfadaki menü çubuğunun en sağ tarafında bulunan  Signed As Weblogic düğmesine tıklayarak hesap ayarlarımızı (saat, bölge, dil vb.) yapabiliriz.

5

 

 

Ayrıca kurulum sırasında oluşturduğumuz password’ümüzüde buradan değiştirebiliriz.

6

Menü çubuğunun üzerindeki sekmelerden Administration bölümünden connection ayarlarımızı yapabiliriz. Örnek verecek olursak localimizdeki Oracle Server’a bağlanmak için JDBC driver’ı seçik ekranda görünen bağlantı bilgilerini giriyoruz. Bu bilgiler host-port-sid bilgisidir.

7

Bağlantımızı oluşturduktan sonra menü çubuğundaki New sekmesi altından Data Model’e tıklayarak raporumuzu oluştururken kullanacağımız tablolarımızı sql script’imizi hazırlıyoruz.

 

Description Bölümüne raporumuzla ilgili açıklamayı (isteğe bağlı,raporun amacı vs.) girdikten sonra

Default Data source daha önceden oluşturduğumuz data source’muzu seçiyoruz. Bu örneğimizde OE_SEMA isimli JDBC connection’umuzu kullanacağız.

6

Modelimizi hazırladıktan sonra hemen altta bulunan Data Set bölümüne girerek Diagram sekmesinde bulunan New Data Set düğmesine tıklayarak hangi tür datas et oluşturacağımızı seçiyoruz. Bu örnekte SQL Query’i kullanacağız.

7

Düğmeye tıkladıktan sonra Create Data Set- SQL penceresi açılır. Pencerenin sağ üst köşesinde bulunan Query Builder düğmesine tıklayarak OE şeması altındaki tablolarımızdan kullanacağımız tablomuzu seçiyoruz.

11

OE şeması altındaki bütün tablolar soldaki bölümde listelendi. Biz bu raporumuzda ORDERS , ORDERS_ITEM ve PRODUCTS tablolarını kullanacağız. Raporda kullanacağımız tabloları sürükle bırak yöntemi ile alanımıza sürükleyip bırakıyoruz. Bu alanda hangi kolonları seçmemize izin verilir. Kolon karşılıklarını tikleyerek seçebiliriz yada hepsini kullanacaksak tablo isminin yanındaki düğmeden select all yapabiliriz. Ayrıca bu alanda tablolarlar arasındaki pk-fk ilişkisini belirleyebiliyoruz.

13

 

 

Üstteki sekmelerde sırasıyla Model, Conditions, SQL ve resaults sekmelerini görüyoruz.

Model Bölümünde bildiğini üzere raporumuzun modellemesini yapıyoruz.

Conditions bölümünde alias ,gruplama,hesaplama,sort,function..vb ayarlamalarını yapabiliriz

14

 

Oluşturmuş bu modelin SQL ini görmek istersek SQL kısmından bakabiliyoruz.

15

 

 

Son olarak Results bölümünden kurdugumuz yapının sonucunda ne gibi data seti elde ettik bunu görebiliriz

16

Oluşturduğumuz modelin ismini sağ üst köşedeki SAVE butonuna bastıktan sonra sipariş durumu olarak kaydettik.

Structure bölümünde kolon isimlerini xml tag name’ini ,sorting ve data type larını düzenleyebiliriz.

17

 

Code bölümünden XML çıktısını görebiliyoruz.

18

 

Bu oluşturduğumuz modeli Save As diyerek hangi klasör altına kaydetmek istiyorsak kaydetip modellemeyi tamamlıyoruz.

Not: Data Modeli oluşturduktan sonra kesinlikle Sağ üst köşede, SAVE ve SAVE AS butonlarının yanında bulunan açılır menüden SAVE AS Sampla Data butonuna tıklayarak Sampla Data olarak kaydetmeliyiz. Eğer bu işlemi yapmazsak raporu oluşturup çalıştırdığımızda rapor XML oluşturamaz ve sürekli hata alır. Bu işlemi modelde yaptığımız her değişiklikten sonra tekrarlamamız gerekmektedir.

İlk makalemi burada sonlandırıyorum. Bir sonraki makalemde bu oluşturduğumuz modeli kullanarak BI Publisher raporu oluşturacağız ve bunun yanında yine oluşturacağımız modeli kullanarak Office word üzerinden BI Publisher’a bağlanıp RTF oluşturacağız.

About Burak Kutbay

1990 Amasya doğumluyum.Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Bölümünü bitirdim.Data Mining Consepts, Data Cleaning, ETL&ELT, Meta Data Management, Oracle, SQL, PL/SQL konularıyla ilgileniyorum

İlginizi Çekebilir

Informatica Ile Incremental Süreçlerin Yönetimi-2 (SCD Type-2 Current Flag Column)

Merhabalar, Önceki yazımda Incremental süreç nedir, nasıl bir ihtiyaç sonucu uygulamaya başlarız, SCD Type ların …

Bir Cevap Yazın