Home / MAKALELER / Veri Ambarı / Informatica Kurulum-Yazı Dizisi-1

Informatica Kurulum-Yazı Dizisi-1

Informatica 1993 yılında kurulan, yalnızca veri yönetimi alanında ürün ve hizmet veren bir şirkettir. Dünyanın birçok yerinde Veri Yönetimi deyince akla ilk gelen ürün ailelerindendir.Nitekim aşağıdaki rapor bunun doğruluğunu kanıtlıyor

https://www.informatica.com/data-integration-magic-quadrant.html#fbid=saioaNWz9pW

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi integration yeteneklerinden qualiy’e,complex event processing’ten master data management’a kadar veri ile ilgili tüm alanlarda çözüm üretmeyi başaran bir ürün ailesi.

Informatica’yı diğer ETL toolarından ayıran özellikleri, artıları ve eksilerini ilerleyen yazılarda paylaşmayı düşünüyorum.Bu yazımızın içeriğinde Informatica kurulumunu yazacağım.

Öncelikle aşağıdaki linke tıklayarak informatica’nın resmi sitesine giriş yapıyoruz.

https://marketplace.informatica.com/solutions/pcexpress

Üyelik formunu doldurduktan sonra Informatica Developer for PowerCenter Express ‘i indiriyoruz.Bilgisayarınıza; informatica’nın yükleme şartlarının sağlanması için küçük bir exe iniyor,onu kurum sonrasında “download” işlemine geçiyorsunuz.

İndirdiğim versiyon ;

Informatica Developer for PowerCenter Express

Version: 9.6.1 HotFix 2

1- İndirilen klasorden install.bat dosyasını çalıştırıyoruz

2-Klasik, lisans sözleşmesine evet deyip ilerliyoruz.

3- Daha önce eski sürümleri bilgisayarınızda var ise upgrade edebilirsiniz,yoksa resimdeki gibi kurulumu işaretleyip devam edebilirsiniz.

4- Informatica’yı indirdiğimiz sayfada license.key bulunmaktadır.Oradan indirdiğiniz lisans anahtarını ve informatica’nın hangi klasöre kurulacağının bilgilerini giriyoruz.

5-Sonrasında install diyerek Informatica’nın gerekli repository,topology ve diğer ayarlarını kurmasını bekliyoruz.

6-Kurulum yaptığınızda User ve şifre ayarlarını belirliyoruz.

7- Karşınıza birkaç kez Java platformlarının yetki istekleri gelecek.Evet deyip ilerleyeceğiz

8-Kurulum bittiğinde bu şekilde bir ekranla karşılaşacaksınız.

9-Artık informatica kurulumu hazır ve başlayabiliriz.

Power Center içerisinde hazır tablolar,mappingler,joblar  vs. bulabilirsiniz.İsterseniz db connection ile bilgisayarınızdaki veritabanına bağlanarak sizde etl geliştirebilirsiniz.Şahsi kanaatim başlangıç için hazırda olan yapıyı incelemenin ve tool üzerindeki bileşenlerin ne işe yaradığını araştırmak daha doğru olur.

Zaten birsonraki yazılarımızda bunları epeyce inceleyeceğiz.

 

 

About Yusuf Arslan

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra kariyerine Datawarehouse-Database Uzmanı olarak devam etmektedir Sitenin kurucusu ve yazarıdır. yusufarslanbm@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Udemy Online Veri Ambarı Eğitimi

Yoğun emekler sonucunda “Türkçe” Veri Ambarı Eğitimi Udemy’de yayın hayatına başladı.Ömür boyu erişim,soru cevap bölümleri …

Bir Cevap Yazın