Home / MAKALELER / Veri Tabanı / Crontab : You Are Not Authorized To Use Cran.Sorry

Crontab : You Are Not Authorized To Use Cran.Sorry

Crontab dba’ lerin kimi zaman eli ayağı olmaktadır. Crontab, windows’ daki schedule task gibi düşünülebilir, OS seviyesinde, bir takım işlerimizi joblara bağlamak istersek crontab’ dan faydalanırız. Crontab ile ilgili sık kullanılan komutların bazıları ve açıklamaları aşağıdaki gibidir;

crontab -e         = Crontab dosyasını editlemenizi yani joblarınızı tanımlamanızı sağlar,  Eğer daha önce hiç tanımlanmamışsa bu bu komutla create edebilirsiniz.

crontab -l          = Crontab içerisine tanımlanmış olan tüm jobları görüntüleminizi sağlar.
crontab -r         = Crontab dosyasını tamamiyle siler.
crontab -v         = Crontab dosyasını en son hangi userın editlediğini gösterir.

Crontab –e  dediğinizde aşağıdaki bir hata mesajı alırsanız, bu bulunduğunuz userın crontab’ ı editlemesine yetkisi olmadığı anlamına gelir.

”crontab: you are not authorized to use cron.  Sorry.”

Hangi user için crontab’ a yetki vermek istiyorsanız, yapmanız gerekenler;

Root userı ile sisteme bağlanıyoruz,

vi komutu ile /usr/lib/cron/cron.allow dosyasını editleyip içerisine istediğimiz kullanıcı adını yazıp kaydedip çıkıyoruz.

Dosya yok ise create edilmelidir. Sonrasında ilgili user ile sisteme giriş yapıp crontab’ ı kullanabilirsiniz.  Bu aşamadan sonra crontab –l ile crontabı görüntülemeye çalışmak istediğinizde aşağıdaki gibi bir mesaj alırsanız ;

crontab: can’t open your crontab file

Henüz oluşturulmuş bir crontabınız olmadığı anlamına gelirki crontab –e ile dosyayı  editleyebilirsiniz.

Kimi sistemler de

/etc/cron.allow

Dosyasına ilgili userı eklemeniz gerekebilir bilginiz olsun.

About Kamil Turkyilmaz

1979 Tokat/Zile doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi 1997 - 2001 mezunuyum ancak 1998 yılından itibaren IT sektöründe, 2000 yılından bu yanada Oracle üzerine çalışmaktayım. 2005 yılına kadar oracle database'i üzerine yazılmış olan kimi uygulamalara software support hizmeti, sonrasında ise oracle veritabanı yöneticiliği olmak üzere yaklaşık 12 yıldır sektör içerisindeyim. Oracle' ın hemen hemen tüm ürünlerinin kurulumu, konfigurasyonu, yönetimi konusundaki çalışmalarıma özel bir bankada oracle dba olarak devam etmekteyim. Aynı zamanda kimi bilişim sitelerinde yazarlık yapıyorum, bunun yanısıra bu alandaki deneyim ve tecrübelerimi daha fazla kullanıcıyla paylaşabilmek adına bir de oracle blog yazarıyım.

İlginizi Çekebilir

SQL Server ile Veri Şifreleme

Bilgi teknolojilerinde verinin güvenliği çok kritik bir öneme sahiptir. Önemli verileri korumak için ekstra bir …

Bir Cevap Yazın