Home / MAKALELER / Veri Tabanı / Btfs Dosya Sistemi ( Binary Tree File System ) -1

Btfs Dosya Sistemi ( Binary Tree File System ) -1

Merhaba,

Bu yazımda B-Tree File System hakkında bilgilendirme yapmaya çalışacağım. BTFS Linux işletim sistemlerinde kullanılmakta olan dosya sistemidir. Linux ext4 dosya tipini kullanıyor. Btfs nin  gelecekteki önemi son derece artacak gibi duruyor.

Dosya sistemi ise sabit diskin dosyaları nasıl depolayacağını, dosyalara nasıl erişileceğini binary tree algoritması ile belirleyen sistemdir.  Kısaca, disk üzerindeki dosyaların organize edilmesidir diyebiliriz.

Kullanıdığımız işletim sistemleri ve kullandığı dosya sistemleri :

  • Windows : ntfs
  • Mac- OS : HTF+
  • Linux : ext4

B-tree dosya sistemini Oracle tarafından 2007  yılında geldi. Maximum 2^64 adet dosya uzunluğu yapıyor. Btfs dosya sistemi parçalanmayı azaltmaya yardımcı oluyor. Depolama aygıtları parçalanmadan ötürü genellikle başarım kaybına uğrarlar. BTRFS çevrimiçi disk birleştirmeye olanak tanır.

Dosya sisteminin dolmasını önlemek için BTRFS sıkıştırmayı da destekliyor. Sıkıştırma işlemi için iki seçenek var: LZO ve zlib. Zlib’in daha hızlı sıkıştırma yapmasına karşın LZO daha küçük dosyalar oluşturur. Hangisini kullanacağınızı belirlemek için BTRFS biriminizi aşağıdakilerden biri ile bağlayabilirsiniz.

Özetlersek :

Btfs  dosya sistemi ext4  Linux sistemler de yaygın olarak kullanılan sistemlere oranla çok daha güçlü özelliklere sahip, kısaca bu özellikler göz atalım,

  • Checksum fonksiyonu ile data bütünlüğü sağlar,
  •  Ext2, ext3, ext4 dosya sistemlerine göre daha performanslı,
  • Entegre logical volume managment yapısı ile RAID 0, 1, 2,3,…. 10 kullanma imkânı sağlar,
  • Mantıksal sıkıştırma ile daha az fiziksel disk boyutu ile daha yüksek boyutlu dataları saklayabilme imkanı sunar,
  • Diskin snapshout’unu alma imkânı sunar,
  • İki farklı subvolume arasındaki farklılıkları kaydetmenizi sağlar,

gibi gelişmiş özelliklere sahiptir.

Yazının devamında Btfs ile komutlar üzerinde nasıl işlemler yapabileceğimizi paylaşmaya çalışacağım.

 

İyi Çalışmalar,

Erman.

 

About Erman KARA

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldu. JAVA, Web servis, Oracle Veritabanı Teknolojileri Alanlarında Çalışmalarını Sürdürmektedir. Şuan Ankara'da Helezon Bilgisayar Danışmanlık şirketinde Oracle DBA olarak kariyerine devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

AWR ( Automatic Workload Repository )

Merhaba, Bu yazıda AWR ( Automatic Workload Repository )  Oracle Database Üzerinde sıklıkla kontrol ettiğimiz AWR raporunu …

Bir Cevap Yazın